Targa patsiendi blogi

Müüt või tõde: kas COVID-19 põhjustab juuste väljalangemist?

Kas koroonaviiruse läbipõdemisel on seos juuste väljalangemisega?Shutterstock

Aasta-aastalt suureneb inimeste hulk, kellel esineb probleeme juuste väljalangemisega. Viimasel ajal on pöördutud dermatoloogide juurde ka murega, et juuksed on hakanud välja langema mõni aeg pärast COVID-19 läbipõdemist. Kas koroonaviirusel on seos juuste väljalangemisega ning mis võivad olla selle põhjused? Selgitavad dermatoloog Tiina Toomson ja juukseuurija Kerli Mägar.

Põhjused ulatuvad kaugemale

Dermatoloog Tiina Toomson ütles, et inimesi, kes on mures juuste väljalangemise või hõrenemisega, pöördub nahaarsti juurde iga nädal ning peamiselt on need naised. “Viimasel ajal on olnud ka olukordi, kus probleem on tekkinud pärast COVID-19 läbipõdemist,” kinnitas ta.

Et organism on üks tervik, võivad juuste väljalangemise põhjused olla seotud mistahes tervislike probleemidega. Juuksed võivad hakata välja langema pärast sünnitust või hormonaalsetel põhjustel, näiteks kilpnäärmehaiguste korral. Ent väidetavalt just COVID-19-st põhjustatud juuste väljalangemise puhul pole suure tõenäosusega tegemist mitte läbipõdemise enda, vaid sellest tekkinud stressi mõjuga kogu organismile, sealhulgas juustele.

Nimelt mõjutab organismi üldine seisund ka juuste tervist, millest üks sagedasemaid põhjuseid on stress. Ameerika Ühendriikide riikliku rahvatervise haiguste tõrje ja ennetamise keskuse CDC andmetel on suurenenud stress üks COVID-19 tagajärgedest. Kuna koroonaviiruse läbipõdemisest tingitud juuste väljalangemist ei kinnita ükski teaduslik artikkel, on probleem suure tõenäosusega tingitud just füüsilisest ja vaimsest stressiseisundist.

Kõige sagedasem juuste väljalangemise vorm on Toomsoni sõnul telogen-effluvium, mille puhul täheldatakse üldist juuste hõrenemist organismis stressisituatsiooni tagajärjel. “Selleks võib olla ka aga äge viirusinfektsioon, bakteriaalne põletik või depressioon,” sõnas Toomson. Samuti võib juuste väljalangemine olla tingitud teatud ravimitest ning nahahaigustest (psoriaas, seborroiline ekseem).

Juuksejuure analüüs on nagu vereanalüüs

Juukseuurija Kerli Mägar sõnas, et tema poolt 13 aasta jooksul tehtud tuhanded juuksejuure- ja peanahauuringud on näidanud, et juuksejuured on sama informatiivsed nagu vereanalüüsid. “Kui vereanalüüsid annavad informatsiooni organismis toimuva kohta, siis juuksejuured annavad väga täpset informatsiooni juuste väljalangemise ja peanaha probleemide kohta,” selgitas Mägar.  

Juukseuurija tõi välja juuste väljalangemise põhjused, mida saab tuvastada spetsiaalse mikroskoobiga juuksejuuri analüüsides. 

1. Juuksekanalite põletik — põhjustab olukorra, kus juuksejuured lasevad enne oma kasvutsükli lõppu lahti, tekib nn juuste aktiivne väljalangemine, lisaks on häiritud uute juuste tagasi kasvamine. Põletiku aktiveerivad kroonilised, akuutsed põletikud, oksüdatiivne stress, keha kokkupuude erinevate toksiinidega, nende kuhjumine organismis või mittetasakaalustatud toitumine. 

2. Peanaha mikrofloora tasakaalutus — peanaha bakteriaalne tasakaal on häiritud ja juuksekanalites on aktiveerunud nn halvad bakterid, mis kahjustavad juuksejuuri. Juuksekanalites aktiveeruvad vagellestad nimega Demodex Folliculorum, mis ei kuulu peanaha normaalse mikrofloora hulka ja häirivad juuste loomulikku kasvu ning tekitavad juuksekanalites põletikku. 

3. Hormonaalne tasakaalutus — inimene kogeb nn vaikset, kuid püsivat juuste hõrenemist pealael, lisaks ei kasva uusi juukseid piisavas koguses tagasi. Põhjuseks on kas teatud hormooni üleküllus või puudus. Isegi väikesed hormonaalsed muutused mõjutavad juuste kasvu, põhjustavad juuste hõrenemist ja väljalangemist. 

4. Peanaha mikrovereringe halvenemine — inimene kogeb olukorda, kus juuksed jäävad kiduramaks eelkõige pealael või meelekohtades. 

5. Juuksekanalite ummistused — väga suurel hulgal inimestel, kellel esineb juuste hõrenemist, väljalangemist või peanaha probleeme, on juuksekanalid osaliselt ummistunud või sulgunud. Põhjusteks on erinevate hooldustoodete jääkide kuhjumine juuksekanalitesse või organismisisesed jääkained. 

6. Kidurad, toitainete puuduses olevad juuksejuured — aasta-aastalt suureneb nende inimeste, sh noorte hulk, kelle juuksejuured ei saa vajalikke toitaineid kätte. Selle põhjuseks on kiirtoidu, transrasvade, E-ainete tarbimine, toidutalumatus või toitainete halb imendumine. 

Kuidas olukorda parandada?

Dermatoloog Tiina Toomsoni sõnul kõiki juuste väljalangemise põhjuseid inimene ise mõjutada ei saa, kuid kõik algab tervislikust toitumisest, piisavast unest ja piisavast füüsilisest koormusest. Eeskätt tuleks loobuda ka kahjulikest harjumustest, näiteks rikub juuksesibula verevarustust ning juuste tervist suitsetamine. “Samuti kahjustavad juukseid naatriumsulfaadirohked ja metüülisotiasinolooni sisaldavad juuksehooldusvahendid ning liigne föönitamine,” lisas ta.

“Juuksekasvu parandamiseks kasutatakse ka platsentaekstrakti, mentooli ja kofeiiniga šampoone, kuid imet ei tasu neist oodata, sest teaduslikult puuduvad põhjalikud uuringud pealemääritavate toodete efektiivsusest,” ütles Toomson. Erandiks on minoksidiil-lahus, mida arsti soovitusel teatud alopeetsiavormide puhul kasutatakse.

“Juukseid tuleks õrnalt hooldada, mitte minna magama märja peaga, külmal ajal ja päikese käes peaks kandma peakatet ning vältima juukseid liialt tugevasti kiskuvaid soenguid, juuksekumme ja -klambreid,” märkis Toomson. 

Mitu erinevat tegurit

Juukseuurija Kerli Mägar märkis, et tihti saadab ta oma kliente juuste tervise parandamiseks toitumisterapeutide juurde ning edasi arstide juurde. “Vastavalt probleemi olemusele saab juuste kasvu toetamiseks ja peanaha probleemide lahendamiseks enamikel juhtudel midagi ära teha, kuna juuste probleem esineb mitme erineva teguri koostoimel ning juba 1–2 teguriga tegeledes hakkavad muutused toimuma,” sõnas ta. 

“Mikroskoobiga näeb reaalseid muutuseid — paranemist ja uute juuste kasvu aktiveerumist,” ütles Mägar. Just seetõttu on oluline koht juukseravi protseduuridel, ökoloogilistel juuksehooldustoodetel ja ökoloogilisel juuksuriteenusel (juuste värvimine vaid 100% taimse seguga), sest kõik, mida nahale kanname, imendub sügavuti meie rakkudesse.

Juuste ja peanaha probleemide lahendamiseks tuleb tegutseda seest- ja väljastpoolt üheaegselt. Tuleb pidada meeles, et meie organismis on kõik seotud — juuste tervist mõjutab nii stress, toitumine kui mitmesugused tervisehädad, ning seetõttu peame hoolitsema enda organismi eest tervikuna.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.