Oluline teada: kuidas suvel ravimitega õigesti ümber käia?

Alati tasub hoolikalt lugeda pakendi infolehest säilitamise tingimuste kohta, sest osad ravimid vajavad hoopiski jahedamat temperatuuri.Foto: DepositPhotos

Suviselt soojad ja päikesepaistelised ilmad esitavad väljakutse ka inimestele, kes läbivad parasjagu ravikuuri või tarvitavad ravimeid mõne kroonilise haiguse tõttu. Kuna suvised ilmaolud võivad ravimite toimet ja ohutust mõjutada, on oluline veenduda, et ravimid oleksid õigesti hoiustatud. Kuidas ravimitega suvel ümber käia, selgitab Ravimiameti müügilubade osakonna juhataja Aet Viispert.

Tutvu pakendi infolehega

Kõige olulisem info ravimi säilitamise ja hoiustamise kohta on kirjas pakendi infolehel. Kuivõrd enamik ravimitest säilib kõige paremini toatemperatuuril, on mõistlik hoida neid võimalikult kaugel erinevatest küttekehadest või päikesepaistelisest aknalauast. Alati tasub hoolikalt lugeda pakendi infolehest säilitamise tingimuste kohta, sest osad ravimid vajavad hoopiski jahedamat temperatuuri. 

Üldiselt on kõige paremaks hoiukohaks mõni kõrgem kapp või riiul, mis pole laste käeulatuses ja sooja õhu või päikesekiirgusega kokku ei puutu. Nimelt on paljud ravimid tundlikud UV-kiirguse suhtes: kuna kiirgus võib mõjutada ravimite keemilist koostist, võib see viia ravimi toime nõrgenemiseni või isegi ohtlike kõrvalproduktide tekkeni. Samuti ei tasu ravimeid hoiustada niisketes ruumides, kuna ka see võib nende toimet mõjutada.

Aet Viispert jagab näpunäiteid, kuidas ravimitega suvekuudel õigesti ümber käia.

1. Hoia jahedas ja kuivas kohas:

  • Väldi ravimite hoidmist vannitoas või köögis, kuna need ruumid võivad olla liiga niisked ja soojad.
  • Parim koht ravimite hoidmiseks on jahe ja kuiv ruum, näiteks magamistuba või elutuba.

2. Väldi otsest päikesevalgust:

  • Hoia ravimeid eemal otsesest päikesevalgusest, näiteks ei tohiks ravimeid hoida aknalaual ega mujal akna lähedal, kus päike võib neile peale paista. 
  • Kasuta ravimite hoiustamiseks kappi või sahtlit, millele päike ei paista.

3. Ära jäta ravimeid autosse:

  • Auto sisetemperatuur võib kiiresti tõusta, mille tagajärjel võivad ravimid toime kaotada ja tervisele ohtlikuks muutuda.
  • Kui pead ravimeid kaasas kandma, ära jäta neid autosse, vaid võta alati endaga kaasa.

4. Järgi ravimite säilitamise juhiseid:

  • Loe ravimi pakendi infolehte, kus on kirjas täpsed säilitustingimused. Kuigi enamik ravimeid tuleb hoiustada toatemperatuuril, siis mõned ravimid vajavad säilitamist hoopiski külmkapis.

5. Kontrolli aegumiskuupäevi:

  • Veendu, et ravimid ei oleks aegunud. Aegunud ravimi toime võib olla ettearvamatu ja kasutamine ohtlik.
  • Aegumise vältimiseks on mõistlik teha ravimikapis aeg-ajalt suurpuhastus. Seejuures tuleb olla hoolas, mitte visata ravimeid olmeprügisse või kanalisatsiooni, vaid viia ohtlike jäätmete kogumispunkti või apteeki.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.