Oled kimpus halva hingeõhuga? Siin on 7 soovitust igapäevaseks hammaste hoolduseks

Leidub ka inimesi, kes on hoolimata ülihoolsast hambapesust mures oma hingeõhu puhtuse pärast.Foto: Depositphotos

Halb hingeõhk puudutab umbes 25 protsenti inimesi ja arstide sõnul võib sel olla palju põhjuseid – alates mõnest haigusseisundist või vähesest hambapesust kuni halitofoobiani ehk inimene ise usub kangekaelselt, et tema hingeõhk on ebameeldiv.

„Konkreetne hingeõhu lõhn võib varieeruda sõltuvalt probleemi tuumast. Paljudel juhtudel on põhjuseks ebapiisav suuhügieen, kuid lisaks leidub inimesi, kes on hoolimata ülihoolsast hambapesust mures oma hingeõhu puhtuse pärast,“ tõdes Kliinik 32 hambaarst dr Triin Linnamägi.

„Teisalt on halb hingeõhk siiski üsnagi levinud probleem, puudutades hinnanguliselt iga neljandat inimest, nii et parem karta kui kahetseda,“ sõnas hambaarst.

Dr Linnamägi soovitab hammaste tervise ja hea hingeõhu hoidmiseks järgida neid tegevusi:

1. Hambapesu kaks korda päevas 

Kaks korda päevas 2 minutit hammaste harjamist on piisav, et eemaldada hammastelt toiduosakesed ja katt. Iga pesukorraga väheneb ka mikroobide hulk suus ning hingeõhk püsib värskena. Väga oluline on ka õige hambaharjamise tehnika – harjata tuleb nii, et harjased jõuaksid kindlasti ka igemepiiri puhastama nii põse kui ka keele poolt. 

2. Kasuta kord päevas hambaniiti ja hambavaheharjasid

Hambaniit ja hambavaheharjad aitavad eemaldada hammaste vahele kinni jäänud toiduosakesed ja bakterid. Oluline on õppida ära ka õige hambaniidi kasutamise tehnika – hambaniit tuleb libistada õrnalt hammaste vahelt igeme alla. Vajadusel saab niidi kasutamise kohta nõu küsida oma hambaarstilt järgmise visiidi ajal.

3. Hambapuhastusvahendid olgu töökorras ja neid ei jagata pereliikmetega

Oluline on jälgida ka hambapuhastusvahendite töökorda. Hambahari või hambaharja otsik tuleb välja vahetada iga 2–3 kuu järel, sest ajaga kuluvad harjased ära ja kaotavad oma efektiivsuse. Hambaniit tuleks võtta iga kord uus ja mitte kasutada sama niidijuppi mitu päeva järjest. Pereliikmega hambaharja jagamine pole samuti hea mõte – kõik selleks, et bakterid ei leviks.

4. Keelekaabits aitab vähendada bakterite hulka suus

Keele puhastamiseks tasub valida spetsiaalne keelekaabits, sest kui proovida keelt puhastada hambaharjaga, võib kergesti tekkida okserefleks. Selleks ongi mõeldud keelekaabits, mida tasub kasutada, kui on tunne, et hingeõhk pole hea või keelel on palju kattu. Lisaks parandab keele kraapimine ka maitsetundlikkust. Spetsiaalse kaabitsaga tuleks tõmmata 2–5 korda keele tagumiselt osalt keele tipu suunas.

5. Jäta söömise ja hambapesu vahele 30 minutit pausi

Söögi ja hambaharjamise vahele tuleks jätta vähemalt 30 minutit pausi, sest pärast sööki on hambavaap happerünnaku tõttu 30 minutit pehmem ning harjamisega võivad kaasneda emailikahjustused, paljastunud hambakaelad, kulumine, kaaries ja muud haigused. Vajadusel võib pärast sööki kasutada suhkruvaba närimiskummi või loputada suud veega.

6. Ära näksi toidukordade vahel

Pidev söömine ja näksimine, samuti erinevate jookide (välja arvatud vesi) joomine kahjustab hambavaapa. Seetõttu on hambaarstid ja toitumisnõustajad toitumise osas ühel nõul ning  soovitavad söögikordade ja einete vahel oodata 2–3 tundi. Isegi tavapärane tegevus nagu piimaga kohvi joomine on hambaarstide seisukohalt vaadates käsitletav söögikorrana.

7. Kord aastas külasta hambaarsti 

Kord aastas peaks iga inimene hambaarsti külastama, et ennetada suuremaid hambaprobleeme ja avastada katkised hambad ja igemeprobleemid. Varases staadiumis avastatud hambaprobleemide ravi on patsiendile ka vähem kulukas.

Dr Triin Linnamägi lisas, et mõnikord võib suu halva lõhna taga olla ka patoloogiline haigus, mis pärineb nina, ninaneelu ja kurgu piirkonnast, kopsudest või seedekulglast. Sellisel juhul paraneb hingeõhk, kui inimene on haigusest lahti saanud.

November on hammaste tervise kuu. 16. korda toimuva teavituskuu eesmärk on suurendada Eesti inimeste teadlikkust ja vastutustunnet enda ja oma pereliikmete hammaste eest. Teavituskuud korraldavad Kliinik 32 ja Eesti Tervisemuuseum, koostööpartneriks on Tallinna Ülikool. Rohkem infot: hammastetervisekuu.ee

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.