Arsti ei ole alati vaja: suhkruhaiget oskab nõustada ka õde

Kui diabeetikul tekib süstimise, söömise, kõrge või madala veresuhkru tasemega seotud küsimusi, on kõige õigem küsida abi esmalt pere- või diabeediõelt.Foto: Shutterstock

Ida-Tallinna Keskhaigla diabeediõde Aili Saukas ütleb, et sageli ei tea isegi aastaid suhkrutõvega elanud inimesed, et kõigi tervisemuredega ei ole vaja pöörduda arsti vastuvõtule. Enamiku probleemide puhul oskab suurepäraselt nõu anda ka diabeediõde.

Saukas täpsustab, et tegelikult oskavad diabeetikuid aidata ka pereõed ning vajadusel saab perearst patsiendi edasi suunata spetsialisti vastuvõtule.

Iga probleemi ei pea lahendama arst

Diabeetikud arvavad sageli, et peavad iga diabeediprobleemiga minema eriarsti vastuvõtule, kuhu on, teadagi, keeruline aega saada. “Inimesed võiksid teada, et abi on tegelikult olemas,” ütleb Aili Saukas, kelle sõnul ei pea tegelikult iga probleemi lahendama arst.

Kui on küsimus glükomeetris, süstimises või süstimistehnikas, kõrges või madalas veresuhkru tasemes seoses söögiga, siis selliseks konsultatsiooniks on õige pöörduda esmalt just pere- või diabeediõe poole, räägib Saukas.

Tema sõnul võiks igapäevast hakkama saamist puudutavate muredega küsida nõu samuti pereõelt või diabeediõelt – nemad oskavad kindlasti aidata.

Diabeediõde nõustab ka insuliiniravi reguleerimise, süstimise, veresuhkru mõõtmise, toitumise ja liikumise küsimustes.

Kevadine eriolukord mõjus suhkruhaigetele halvasti

Saukase sõnul avaldas suhkruhaigetele mõju ka kevadine eriolukord – liiguti vähem ja toitki telliti sagedamini koju.

“2. tüübi diabeeti soodustab mugav eluviis. Kui kõht on tühi ja nutiseade käepärast, võib kergesti liiga palju sööki tellida. Liikumist oli samuti vähem ja nii mõnelgi tõusis kehakaal,” toob Saukas välja.

Ta tuletab meelde, et kui on ülekaal ja 2. tüübi diabeet, siis on oluline, millal, mida ja kui palju süüa ning kuidas liikuda. Diabeediõde nõustab, aga inimesel peab ka endal olema soov oma tervist parandada.

Inimese enda panus – korrigeerida söömist ja liikumist – on diabeedi ravis ülioluline. Kui on diagnoositud 2. tüübi diabeet, siis põhilised mõjutajad on ülesöömine ja vähene liikumine ehk mugav eluviis.

Kuigi 1. tüübi diabeedi põhjuseid ei ole lõpuni välja selgitatud, on siiski  mõned tegurid, mis sellele kaasa aitavad. Sellised on näiteks stress, pidev pingeolukord ja viirushaigused.

See tähendab Saukase sõnul, et niipalju kui võimalik, on soovitatav pingeid maha võtta, nii tööl kui suhetes.

Kolm diabeedi tunnust

Kolm tunnust, mis võivad viidata duabeedile on sagedane janu ja suukuivus, tavapärasest sagedasem urineerimine ning väsimus ja jõuetus.

Kui esinevad need sümptomid, on soovitatav pöörduda perearsti juurde, et kontrollida veresuhkru taset. See on lihtne vereanalüüs, mis näitab, kas on probleeme veresuhkruga ning aitab diabeedi varakult avastada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.