Enneta maksavähki: mammograafiabussis alustatakse C-hepatiidi tasuta testimist

Viljandi haigla radioloogiatehnik Siret Pitkart mammobussis.Foto: Viljandi Haigla

Alates 12. oktoobrist on Eesti Vähiliidu ja Viljandi haigla mammograafiabussis võimalik rinnavähi sõeluuringule kutsutud naistel ennast testida ka C-hepatiidi nakkuse suhtes.

Viljandi haigla koostöös vähiliiduga on seadnud endale eesmärgiks aidata kaasa veel ühe raske haiguse – maksavähi riski vähendamisele. Niisiis saavad rinnavähi sõeluuringus osalevad naised võimaluse ennast testida ka C-hepatiidi suhtes. Tasuta testi saavad teha kõik rinnavähi uuringule pöördunud naised alates 50. eluaastast.

Vähiliidu nõukogu esimees dr Vahur Valvere märgib, et kuigi C-hepatiidist maksavähi kujunemiseni võib minna 10–25 aastat, aitab varajane vereproov avastada organismis sümptomiteta tegutseva viiruse. Nii on võimalik saada õigel ajal ravi, et aastakümnete pärast ei kujuneks välja maksavähk.   

C-hepatiit on viiruslik maksapõletik, millest võib lõppstaadiumis välja kujuneda tsirroos või maksavähk. Haigus levib peamiselt kokkupuutel nakatunud verega, kuid viirust võib leida ka teistes haige inimese kehavedelikes.

Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) defineerib  C-hepatiiti kui haigust, mis põhjustab globaalselt suurt terviseriski, kuna igal aastal sureb C-hepatiidi viirusest põhjustatud haigustesse ligi 400 000 inimest. WHO hinnangul ei ole umbes 80 protsenti C-hepatiidi viirusega nakatunud inimestest teadlikud, et nad on viirusekandjad.

Eestis on hinnanguliselt 20 000 viirusekandjat ja kuna paljudel juhtudel kulgeb viirus märkamatult, siis ei teagi inimesed, et nad on nakatunud.

Esimesena suundub mammobuss koos C-hepatiidi testimise võimalusega Läänemaale – Taeblasse ja Nõvale.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.