Kas oled kõigi vaktsiinvälditavate haiguste eest kaitstud? Kliinikum ootab immuniseerimisnädalal täiskasvanuid vaktsineerima

Vaktsineerimine Tartu Ülikooli Kliinikumis.Foto: Jassu Hertsmann / Flickr

25.-29. aprillil tähistatakse kliinikumis ülemaailmset immuniseerimisnädalat, mille eesmärk on seada fookusesse täiskasvanute vaktsineerimise vajadus.

Tartu Ülikooli Kliinikumi infektsioonikontrolli teenistuse direktor dr Matti Maimetsa sõnul on täiskasvanutel läbi vaktsineerimise võimalus vältida või oluliselt piirata epideemia tekke tõenäosust.

„Kui laste puhul teatakse üldjuhul väga hästi nii riiklikku vaktsineerimise kava kui ka ollakse tänu korrapärastele terviskontrollidele vaktsineeritud, siis täiskasvanueas kiputakse vaktsiinvälditavatele haiguste ennetamisele vähem tähelepanu pöörama,“ sõnas dr Maimets.

„Vastavalt riiklikule immuniseerimiskavale peaksid kõik inimesed täiskasvanuikka jõudnud end kümne aasta tagant vaktsineerima difteeria ja teetanuse vaktsiiniga. Sellele lisanduvad iga-aastased sesoonsed kaitsesüstid – gripivaktsiin või puugivaktsiin ning võimalik, et ühel hetkel ka COVID-19 vaktsiin,“ loetles dr Maimets.

Mille vastu täiskasvanueas vaktsineerida?

Vaktsiinvälditavad haigused täiskasvanueas on: A-viirushepatiit, B-viirushepatiit, difteeria, gripp, haemophilus influenzae b, HPV, leetrid, läkaköha, meningokoki-nakkus, mumps, pneumokoki-nakkus, lastehalvatustõbi, punetised, puukentsefaliit, teetanus, tuulerõuged, vöötohatis.

Vajadus täiskasvanueas kaitsesüsti järele sõltub sellest:

  • milliseid nakkushaigusi olete põdenud;
  • milliseid vaktsiine on tehtud;
  • millised on töö või erialaga seotud nakkusriskid;
  • kas esineb kroonilisi haigusi või immuunpuudulikkust;
  • kas puutute kokku vaktsineerimata ja nõrgenenud immuunsusega inimestega;
  • kas esineb ohtlikke haiguspuhanguid;
  • kuhu plaanite lähiajal reisida.

Oma vaktsineerimisstaatus saab vastavalt riiklikule immuniseerimiskavale kontrollida patsiendiportaalist, immuniseerimispassist või ka päringuna perearstilt.

Kliinikum kutsub sel nädalal vaktsineerima

Kliinikumi infektsioonikontrolli teenistuse õde Tiina Teder julgustab nii linnakodanikke kui ka kliinikumi töötajaid immuniseerimisnädala raames mõtlema iseenda vaktsineeritusele.

„Oleme oma meeskonnaga 25.–29. aprillil kõikide soovijate jaoks olema nii kliinikumi L. Puusepa 8 peahoones kui ka Kvartali ostukeskuses ja seda ette registreerimata. Lisaks gripi- ja COVID-19 vaktsiinile pakume võimalust vaktsineerida ka puukentsefaliidi, leetrite ja difteeria-teetanuse vaktsiiniga,“ rääkis Teder. 

Immuniseerimisnädala raames oodatakse täiskasvanuid kliinikumi vaktsineerimiskabinettidesse vaktsineerima järgmiste vaktsiinidega: gripp, COVID-19, puukentsefaliit, leetrid ja difteeria-teetanus.

Vaktsineerida saab L. Puusepa 8 galerii vaktsineerimisboksides (esmaspäevast reedeni 11:00–13:00 ja kliinikumi kabinettides Kvartali keskuses (esmaspäevast reedeni 16:00–18:00 ja laupäeval 12:00–14:00). COVID-19 vaktsineerimine on tasuta, teistele vaktsiinidele kohaldub vaktsiini ja vaktsineerimise tasu. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.