Difteeria ja teetanuse vaktsiini tuleb täiskasvanutel iga kümne aasta tagant korrata

Teetanust põhjustava bakteri Clostridium tetani eosed on pinnases (mullas, kõdus ja sõnnikus) ja tolmus laialt levinud.Foto: Shutterstock

Kas teadsid, et difteeria ja teetanuse vaktsiini tuleb täiskasvanutel korrata iga kümne aasta tagant? Mõlema haiguse eest kaitsev liitvaktsiin on täiskasvanutele tasuta.

Difteeria ja teetanuse vastase vaktsineerimisega alustatakse kolmandal elukuul. Teine ja kolmas vaktsineerimine tehakse kuuenädalaste vahedega, neljas lapse teisel eluaastal. Seejärel revaktsineeritakse lapsi 6-7aastaselt ja 15-16aastaselt, edasi peab inimene juba ise selle eest hoolitsema, et iga kümne aasta tagant oma kaitset uuendada.

Koolieelsete laste vaktsineerimisi korraldab perearst ja koolilapsi vaktsineeritakse koolis. Täiskasvanu saab revaktsineerida perearsti juures. Seejuures tasub teada, et difteeria ja teetanuse liitvaktsiin on ka täiskasvanutele tasuta.

Oma vaktsineerimise infot saad kontrollida patsiendiportaalist, kollasest vaktsineerimispassist või ka perearstilt. 

Miks tasub vaktsineerida?

Õigeaegselt vaktsineerimata ja revaktsineerimata lapsed ning täiskasvanud on potentsiaalselt vastuvõtlikud difteeria ja teetanuse suhtes.

Difteeria on äge bakteriaalne nakkushaigus, millesse võib nakatuda igas eas inimene. Klassikaline hingamisteede difteeria algab katulise mandlipõletikuga, levides edasi ülejäänud hingamisteedesse, mille järel võib tekkida hingamisteede sulgus. Difteeria nakkusallikaks on kas haige inimene või bakterikandja. Haigus levib otsese kontakti kaudu inimeselt inimesele, samuti piisknakkusena köhimisel ja aevastamisel. 5-10% haigusjuhtudest võib lõppeda surmaga. Viimati diagnoositi difteeriat Eestis  2000. ja 2001. aastal, kummalgi aastal kaks juhtu.

Teetanuse võib saada tegevuse käigus, mille tagajärjel tekib haav või kriimistus. Enamik teetanuse haigestumise juhtudest on seotud nahka läbistavate vigastustega (näiteks roostes naela jalga astumine, käe vigastamine roosipõõsast pügades või mullatöödel saadud torke- või lõikehaav), mil haigustekitaja satub organismi haava kaudu. Teetanust põhjustava bakteri eosed on nii pinnases kui tolmus laialt levinud. Samuti võib haigusetekitaja organismi sattuda läbi loomahammustuse.

Ka kangestuskramptõve nime all tuntud teetanust iseloomustab kogu keha haaravate lihaskrampide esinemine. Tavaliselt algab teetanus mälumislihaste spasmiga, millele järgnevad neelamisraskus ning kaela-, õla- ja seljalihaste jäikus. Hiljem on haaratud kõik tahtele alluvad lihased. Kergematel juhtudel on haigus ravitav, raskematel lõpeb surmaga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.