Kemikaalide uus märgistuselement UFI-kood võimaldab õnnetuse korral saada kiiret abi

Tarbekeemia pakendilt tasub otsida UFI-koodi.Foto: Shutterstock

Uus kemikaalide märgistuselement UFI-kood võimaldab tuvastada tootes sisalduvad kemikaalid. Element võimaldab õnnetusjuhtumi korral edastada kannatanule kiirelt käitumis- ja ravijuhised, lähtudes vastava kemikaali koostisest ja omadustest.

Igapäevaselt on kodudes kasutusel erinevad kemikaalid: pesu- ja puhastusvahendid, putukamürgid, liimid, värvid ja palju muud. Nendest osa on tervisele suuremal või vähemal määral ohtlikud. Samuti võivad inimestele ohtu kujutada ka elektrooniliste sigarettide täitevedelikud ja nikotiinipadjad.

Kemikaalide pakenditele lisatakse nüüdsest numbrite ning tähtede kombinatsioon UFI-kood. Tegemist on uue märgistuselemendiga ehk unikaalse koostise tähisega (unique formula identifier). UFI-kood on kasutusele võetud selleks, et luua ühene seos turul oleva ohtliku kemikaali ja patsientide raviks kättesaadava teabe vahel.

UFI-koodi näidis.Allikas: Terviseamet

Kemikaali kasutamisega seotud õnnetusjuhtumi korral tuleb helistada mürgistusteabekeskuse numbril 16662 ning edastada UFI-kood konsultandile. See võimaldab leida andmebaasist infot konkreetse kemikaali kohta ja anda kiirelt käitumis-ja ravijuhised lähtuvalt kemikaali koostisest ja omadustest.

Ostes juba praegu tarbekeemiat, tasub otsida pakendilt UFI-koodi, et ennast uue märgistuselemendiga kurssi viia.

Alates 2025. aasta 1. jaanuarist peab kood olema kõigil müügil olevate ohtlike kemikaalide pakenditel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.