Kibe kurk ja suvikõrvits: kui mürgised need on ja milline terviseoht nende söömisega kaasneb?

Kõrvitsaliste sugukonda kuuluvad kurk, kõrvits, suvikõrvits, melon ja paljud teised liigid. Selle sugukonna söödavate taimede viljad on mõnikord ebameeldiva maitsega ja võivad põhjustada mürgistust.Foto: Shutterstock

Kesksuvi pakub rõõmu üha laieneva aiasaaduste valikuga. Seejuures toovad kurgid-kõrvitsad päevakorda ka igasuvised küsimused kibedate viljade ohtlikkuse kohta.

Mürgistusteabekeskuse infoliinile on helistatud nõu saamiseks pärast kibeda suvikõrvitsa või mõne muu kõrvitsalise söömist, kus inimene kurdab poole tunni jooksul tekkinud väga halba enesetunnet, sealhulgas iiveldab, oksendab.

Tugevad seedetraktihäired viitavad niinimetatud mürgise kabatšoki sündroomile, mis avaldub pärast kibeainerikaste kabatšokkide, kurkide, kõrvitsate ja muu sellise söömist. Mürgistusnähtude korral tuleb enda enesetunnet jälgida, anda kehale puhkust, juua lonkshaaval tavapärasemast rohkem vett, et vältida tugevast kõhulahtisusest või oksendamisest tingitud vedelikupuudust. Suure tõenäosusega taanduvad mürgistusnähud mõne päevaga. 

Enam kui kergete seedehäirete korral tuleb helistada infoliinile 16662 ning järgida nõustaja antud juhiseid. Kui tekib äge seedehäire, sealhulgas väga tugev kõhuvalu, äge ja pidev oksendamine, siis tuleb pöörduda lähimasse haiglasse või kutsuda kiirabi.

Miks muutuvad kõrvitsalised toksiliseks?

Mürgistusteabekeskuse selgituse kohaselt annavad kõrvitsalistele kibeda maitse kukurbitatsiinid – toksilised ühendid, mis võivadki olenevalt söödud kogusest põhjustada seedehäireid, näiteks kõhulahtisus või -kinnisus, kõhuvalu, iiveldus, oksendamine, keelevalu, suurenenud süljevool.

Samas ei teki enamusel juhtudest mürgistust, kuna viljade mõrkjas ja kibe maitse takistab nende söömist organismi kahjustavas koguses.

Viljade kukurbitatsiinisisaldust mõjutavad kasvutingimused. Kui kurki on kasvatatud jahedas või taimi on vähe kastetud, siis muutuvad viljad kibedaks. Võib küll vilju koorida või eemaldada nende otsi – mürkainete sisaldust see ei vähenda. Ka viljade keetmine või küpsetamine ei vabasta neid mürkidest, kuna kõrge temperatuuri käes toksiinid ei lagune ega lahustu ka vees.

Dekoratiiveesmärgil kasvatatud taimede puhul on oluline nende välimus, mitte head maitseomadused, ja omapäraseks aretatud viljade kukurbitatsiinisisaldus on enamasti kõrge. Söömiseks mittemõeldud dekoratiivkõrvitsad kutsuvad reeglina esile tugevama mürgistuse, kui söögiks mõeldud ent kibedad kõrvitsalised. Seega – dekoratiivkõrvits sobib köögis laua kaunistamiseks, mitte toiduks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.