Kuiva silma südroomil erinevaid põhjuseid ning paraku esineb kontaktläätsede kandjatel kuiva silma üsna sageli. “Noorematel inimestel põhjustavad kuiva silma sagedamini keskkonnast tulenevad põhjused, näiteks konditsioneer, keskküte, töökoha vähene õhuniiskus, liigne arvutitöö ja ka sellest tulenev vähene pilgutamine,” selgitas Džaniašvili.
Tüüpiline kaebus, mida kuiva silma puhul kirjeldatakse, on nii-öelda liivatera tunne silmas, põletus- või sügelustunne, nägemise ähmasus. Kaasneda võib ka limaskestade punetus ning paradoksaalselt võib kuiv silm vahel väljenduda suurenenud pisaravoolus. “Kuiva silma sündroomi puhul on mõnikord abi keskkonnatingimuste ja toitumisharjumuste muutmisest, samuti on oluline tõsta ruumi niiskustaset. Vajadusel saab kasutada ka apteegis saadaolevaid niisutavaid tilkasid, geele ja salve,” tõi apteeker välja.
Apteekri soovitused silmade tervise hoidmiseks
- Unerežiimi järgimine: piisav uni aitab silmadel taastuda ja silmade väsimust vältida.
- Regulaarsed silmade kontrollid: külasta silmaarsti vähemalt kord aastas, et tuvastada varakult silmahaigused ja probleemid.
- Tervislik toitumine: tarbi toitu, mis sisaldab rohkelt vitamiine ja antioksüdante (nt A-vitamiin, C-vitamiin, E-vitamiin, omega-3 rasvhapped), et toetada silmade tervist.
- Kaitse päikese eest: kanna päikeseprille, mis blokeerivad UVA ja UVB kiiri, et kaitsta silmi kahjustuste eest.
- Sobiv valgustus: veendu, et tööruum oleks hästi valgustatud, vältides liiga eredat või liiga nõrka valgust, mis võib silmi pingutada.
- Ekraani kõrgus: hoia arvuti ekraan silmade tasemel või veidi allpool, et vähendada kaela ja silmade pinget.
- Regulaarne paus: tee ekraanitööst regulaarselt pause, et silmad saaksid puhata.
- Silmade harjutused: tee silmadele harjutusi, näiteks vaheta fookust lähedalt kaugele, et leevendada pinget silmades.
Ka silmade eest tuleb teadlikult hoolitseda
Proviisor tõi välja, et silmade puhastamine on oluline osa igapäevasest hügieenist, et hoida silmad tervena ja ennetada infektsioone. “Paljudele tuleb ehk üllatusena, et ka silmi on vaja regulaarselt pesta ja puhastada. Silmade puhastamiseks võib kasutada puhast, niisket vatipadjakest või pehmet lappi. Kui silmades on mustust või rähma, tuleks need õrnalt eemaldada, liigutades vatipadjakest silmanurga suunas,” selgitas Džaniašvili.
Samuti on oluline vältida silmade hõõrumist määrdunud kätega, et vältida bakterite sattumist silma. “Silmade regulaarne puhastamine aitab ka ennetada bakteriaalsete ja viiruslike infektsioonide teket, nagu näiteks konjunktiviit. Samuti hoiab see ära mustuse ja tolmu kogunemise, mis võib ärritada silmi ja halvendada nägemist. Erilist tähelepanu peaks silmade puhastamisele pöörama kontaktläätsede kandjad, sest neil võivad mustus ja bakterid põhjustada tõsiseid silmaprobleeme,” rääkis apteeker.
Džaniašvili sõnul on apteekides saadaval säilitusainevabad, eelimmutatud ja ühekordseks kasutamiseks mõeldud steriilsed puhastuslapid silmalaugude, ripsmejuurte ja tundliku naha igapäevaseks hügieeniks. Lisaks leiab sealt ka hüpoallergeense koostisega steriilse geeli silmalaugude ja ripsmete igapäevaseks puhastamiseks.