Allergia märgiks võivad olla aevastamine, nohu, sügelevad, vesised või punetavad silmad, kurguvalu ja köha. “Tolmulestad toituvad muuhulgas lemmikloomade kõõmast, mistõttu tuleks lemmikloomaga voodit jagades hügieenile suuremat tähelepanu pöörata,“ märkis allergoloog.
Allergoloogi lihtsad näpunäited hügieeni tagamiseks
Allergoloog annab nõu, kuidas tolmulestade paljunemist ohjeldada. „Mida vähem on kodu riiulitel tolmu koguvaid esemeid, seda lihtsam on kodu puhtana hoida ja nii leidubki seal vähem tolmulesti. Kui sul on lemmikloomi, tuleks tolmulestade arvu vähendamiseks koristada sagedamini ja põhjalikumalt. Tolmu vähendamiseks tuleks pindu puhastada niiske lapiga,” kirjeldas dr Julge.
“Samuti on hea meeles pidada, et voodi üles tegemisega ei tasu kiirustada: vahetult pärast voodist tõusmist on ase endiselt soe ja niiske ning sellele teki laotamine säilitab samad tingimused, luues tolmulestade paljunemiseks ideaalse keskkonna. Jäta voodipesu esialgu nii, et madrats ja linad saavad „hingata“ ja niiskus auruda. Voodi võid ära teha näiteks pärast hommikusööki,“ soovitas allergoloog.
Teine viis magamistoas tolmulestade arvu vähendada on voodi ja voodipesu nõuetekohane hooldamine.
„Peamine meetod tolmulestade tõrjumiseks on voodipesu pesemine kõrgel temperatuuril, vähemalt 55 kraadi juures üks kord nädalas. Samuti tasub allergia korral valida voodipesu, mille täidiseks on puuvilla-, polüestri- ja/või polüpropüleenikiudude segu – see kehtib ka tekkide ja patjade puhul. Teine lahendus on õhupuhastajad, mis vähendavad õhus leiduvate allergeenide ja tolmulestade hulka. Samuti aitavad tolmulestade vastu madratsikaitsed, mida võib regulaarselt masinas pesta,” pakkus dr Julge.
„Kui aga lemmikloomaga ühes voodis magamisel ilmnevad tugevad allergianähud, ei ole soovitatav seda jätkata. Oleks parem, kui lemmikloomal oleks oma magamiskoht,“ soovitas arst.