Haiglaväliste äkksurmade elustamisstatistika Eestis näitab, et enne kiirabi saabumist tehakse elustamisvõtteid umbkaudu 50% juhtudest, ellu jääb elustatavatest veidi üle 10%. Riikides, kus aga elanikkonna koolitamisele pööratakse süstemaatilist tähelepanu, rakendatakse elustamisvõtteid enne kiirabi saabumist 70% juhtudest ja ellu jääb rohkem kui 20% elustatutest.
Esmaabioskuse taga on päris elud
„Me kõik loodame, et inimesi meie lähikonnas ootamatud terviserikked ja õnnetused ei taba. Kui aga läheb teisiti? Kui laps tõmbab koduaias õunatüki hingamisteedesse? Kui sünnipäevapeol seiskub lähedase süda? Kui töökaaslane saab trepil kukkudes peavigastuse? Sõltuvalt juhtumispaigast, ei pruugi kiirabi kohale jõuda minutitega, iga sekund on siin aga elu hinnaga,“ rääkis Eesti Punase Risti peasekretär Arvi Perv.
„Üleskutse tulla esmaabi õppima ei ole sõnakõlks – selle taga on päris inimesed, päris elud. Mida rohkem on meie seas inimesi, kes oskavad aidata, seda turvalisem on ühiskond tervikuna ja seda kindlamad saame olla, et vajadusel aidatakse meie lähedasi ja ka meid ennast,“ märkis Perv ja lisas, et tulevikuplaanis võiks igas kodus olla vähemalt üks esmaabioskusega inimene.
Elanikkonna teadlikkuse tõstmiseks jagavad oktoobrikuu teisel ja kolmandal nädalal elustamisalast õpetust tervishoiutöötajad koos Punase Risti koolitajatega. Tegemist on vabatahtliku aktsiooniga.
Rahvale jagatakse praktilisi juhtnööre, kuidas rakendada esmaseid elustamisvõtteid äkksurma korral. Antakse ülevaade äkksurma olemusest, abi kutsumisest ja kiirabi võimekusest, südamemassaažist ning elustamisseadme AED kasutamisest. Mannekeeni abil mängitakse läbi tüüpiline äkksurma situatsioon, mille lahendamise etappide hulka kuuluvad äkksurma tuvastamine, kiirabi kutsumine ja esmane elustamiseks vajalik tegevus.
Selliseid tegevusi viiakse läbi koolides, asutustes, ettevõtetes ja avalikes kohtades, näiteks kaubanduskeskustes, spordihoonetes, raamatukogudes, turgudel jne. Osaleda saab igaüks ning see on tasuta. Vabatahtlikud külastavad ka lasteaedasid, et õpetada lapsi, kuidas vajadusel kiirabi kutsuda. Nähes koolituse toimumist avalikus kohas, astu ligi ja värskenda oma teadmisi.