Hea nõuanne

Veresoontekirurg annab nõu: kas raseduseagsete veenilaienditega tuleb kohe arstile tormata?

Raseduse ajal võib varem ennast üksiku mügarana näidanud veenikomu muutuda äkki nähtavamaks, olla katsudes soojem ja põhjsutada ebamugavust.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Veresoontekirurg Veronika Palmiste kirjutab sotsiaalmeedias, et rasedus on suur muutus iga naise organismis – vahet ei ole, kui vana on rase või kui mitu korda varem on õnnestunud rase olla.

Naise keha muutub raseduse ajal ning iluvead, mida varem oli kergem ignoreerida, on just sünnituse lähenedes oluliselt rohkem nähtavad. Nii ka veenilaiendid.

Doktori sõnul on täiesti normaalne, et varem ennast üksiku mügarana näidanud veenikomu on äkki nähtav oluliselt suuremal määral, katsudes soojem kui ümbritsev nahk ja ka ebamugavust põhjustav.

“Arusaadav, miks selline olukord paanikat ja hirmu tekitab, kuid tegelikult ei ole muretseda tarvis – veenilaiend peabki raseduse lõpujärgus olema ulatuslikum ja rohkem näha, sest kogu naise organism valmistub sünnitamiseks,” kinnitab Palmiste.

Ta selgitab, et sidekude, millest on tehtud luulise vaagna liidused ning ka veenisein muutuvad elastsemaks, et sünnitus oleks võimalik. Lisaks on tulevase ema organismis rohkem vedelikku, mida samuti peab kusagile mahutama. Seetõttu tekib olukord, kus pindmine veenisüsteem venib ning on rohkem nähtaval kui varasemalt.

Õnneks on rasedus normaalne osa naise elust ning enamik muutusi, mis raseduse ajal organismis tekib, pöördub tagasi suhteliselt kiiresti pärast sünnitust ning imetamise lõppu. Ka veenilaiendid muutuvad väiksemaks või kaovad sootuks.

“Kui midagi jääb alles, siis nendega võime ju hiljem koos tegeleda,” soovitab Palmiste, kuid lisab, et rasedad ei peaks ennast laskma häirida nähtavatest veenilaienditest ei jalal ega ka ka lahklihal – see on enamasti mööduv muutus.

Kui veenipais mõnes kohas tekitab subjektiivset ebamugavust, siis seda on mõistlik leevedada regulaarse kompressioonraviga vähemalt kogu jala ulatuses.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.