Magaminek tähendab meie jaoks puhkust. Päevaste toimetustega valusaks joostud jalad tõmbavad hinge, et hommikul taas otsast alustada. Suur väsimuse tunne, millega õhtul voodisse jõuame, on hommikuks kadunud. Eeldusel. muidugi, et saame korralikult magada.
Erinevalt kehast aga aju öösel puhata ei saa. Uurimused näitavad, et just une ajal teevad neuronid suurt tööd.
“Magamise ajal meie närvisüsteem teeb väga palju tööd, selleks et oleksime terved ja õnnelikud. Ilma piisava uneta on meie kehal raske korralikult toimida. Uurimused näitavad, et unepuudus mõjutab inimeste tervist, keskendumist, mõtlemist, emotsionaalset ja psühholoogilist heaolu pika aja vältel,” selgitab Luptova.
“Magamise ajal inimese organism taasub. See on vajalik, sest stressis olev organism on pidevas “võitle või jookse” seisundis, mille käigus on keha pinges ja valvel. Selleks, et inimene suudaks aga funktsioneerida ja ohuga toime tulla on tal vaja ressursse: nii füüsilisi kui emotsionaalseid. Une ajal vabanevad kehas ja ajus hormoonid, mis aitavad inimesel igas mõttes taastuda.”
Vähem serotoniini, rohkem atseüülkliini – mida see veel tähendab?
Ajuteadlane Jaan Aru annab oma raamatus “Loovuses ja logelemisest” mitu praktilist nippi oma mõistuse vabastamiseks. Seda just selleks, et teha paremaid ja targemaid otsuseid. Üks neist nippidest ongi väga lihtne: tuleb magada!
“Une ajal ei ole aju tühikäigul. […] Tehakse renoveerimistööd, kus tähtsad teadmised saavad paremini paika ja ebaolulised asjad visatakse välja,” kirjutab Jaan Aru oma raamatus.