Kõige sagedasemad kõrvalmõjud on erinevad seedetrakti häired. Üks kõige sagedamini esinevatest kõrvaltoimetest, eriti ravi alguses, on iiveldus. Tavaliselt väheneb see aja jooksul. Oksendamine ja kõhulahtisus võivad viia vedelikukaotuse ja elektrolüütide tasakaalu häirumiseni. Mõnel patsiendil võib seedetrakti töö aeglustuda ja tekkida kõhukinnisus. Esineda võivad ka kõhupuhitus ja ebamugavustunne kõhus. Kõhulahtisus ja oksendamine võivad omakorda põhjustada vedelikupuudust ja süvendada neerufunktsiooni häireid, eriti nendel patsientidel, kellel on juba neeruprobleemid.
Hüpoglükeemia ehk madal veresuhkrutase esineb tavaliselt siis, kui semaglutiidi kasutatakse koos teiste diabeediravimitega, nagu insuliin või sulfonüüluuread. Hüpoglükeemia sümptomid võivad olla pearinglus, higistamine, värinad ja segasus. Semaglutiid üksi hüpoglükeemiat ei põhjusta.
Harv, kuid raske kõrvalmõju on pankreatiit. Semaglutiidi kasutamine võib suurendada ägeda pankreatiidi ehk kõhunäärmepõletiku riski. Patsiendid peavad kohe ühendust võtma arstiga, kui tekib tugev ja püsiv kõhuvalu, mis võib kiirguda selga.
Harva võib esineda allergilisi reaktsioone, sealhulgas nahalöövet, sügelust või raskemaid reaktsioone, nagu angioödeemi ehk näo, huulte või keele turset. Võivad tekkida ka kilpnäärme probleemid. Loomkatsetes on semaglutiid seotud kilpnäärme kasvajate riskiga, kuigi inimestel on risk väike. Patsiendid peavad jälgima, kas esineb kaela turset, neelamisraskusi või häälemuutusi, ja teatama nendest arstile.
Diabeetilise silmahaigusega patsientidel võib semaglutiidi kiirendada haiguse progresseerumist, eriti kui veresuhkru tase langeb kiiresti. Nägemishäirete tekkimisel tuleb konsulteerida silmaarstiga. Harva on teatatud meeleolu kõikumistest, ärevusest ja depressioonist, kuid praeguseks on seos semaglutiidiga välistatud.
Muud võimalikud kõrvalmõjud on peavalu ja väsimus, mõnedel patsientidel on täheldatud kerget pulsisageduse tõusu, võivad tekkida ka sapi- ja sapipõieprobleemid, näiteks sapikivid, mis võivad põhjustada valu ülakõhus.
Kuidas tulla toime ravimi kõrvalmõjudega?