November on rahvusvaheline meeste tervise kuu. Kui naiste jaoks on regulaarne tervisekontroll enamasti iseenesestmõistetav ja nende terviseteadlikkus suurem, siis perearst Sergey Saadi sõnul jõuavad mehed isegi raskete terviseprobleemidega arsti juurde liiga hilja ja sageli kaaslase käsul.
“Kahjulikud igapäevased mustrid teevad meist haige inimese: see, kui vähe me liigume, kui halvasti magame, kui vähe viibime looduses, kuivõrd süsivesikute- ning pestitsiididerikast töödeldud toitu sööme, mõjutab meid igapäevaselt,” kirjeldas perearst Sergey Saadi. Tema sõnul soodustab eelmainitu koos võimaliku ebasoodsa geneetilise taustaga haiguste teket. “Keskmiselt kuni 20% haiguste tekkimises mängib rolli geneetika ja ülejäänud 80% epigeneetika ehk elukeskkond ja harjumused,” lausus arst.
Sagedaste tervisemuredega, näiteks ülekaalu ja kõrgenenud vererõhuga, jõutakse arsti juurde hiljem, kui võiks: “Paljude sümptomitega harjuvad mehed lihtsalt ära.” Arst tõi trendina välja, et viimasel ajal pöördutakse rohkem ka seoses alkoholi liigtarvitamisega. “1-2 klaasi veini või 2-3 pudelit õlut päevas on paljude inimeste igapäevane meelelahutus või enda premeerimise vahend, kuid ka terve veinipudeli joomine igapäevaselt pole nii harv,” nentis arst.
See lugu on Geeniuse ja PRO tellijatele.
Logi sisse või vormista tellimus
Tellija andmed
Soovid maksta arvega, teha hulgitellimuse või otsid teistsugust tellimust? Kõik tellimisvõimalused leiad siit.