Naine tõi välja, et kokkusaamised pereõega motiveerisid teda plaanist kinni pidama ja liikumisega seotud eesmärke suutis ta isegi ületada. Toitumise osas tegi ta samuti teadlikke muudatusi, hakates ise rohkem süüa valmistama ja vähem poolfabrikaate kasutama ning piiratse soola tarvitamist ja magusa söömist.
“Abikaasagi saab nüüd tervislikumast toitumisest osa ja ta aitab mul plaanist kinni pidada, sest kui haaran šokolaadi järele, siis ta ikka küsib, kas peab pereõele helistama,“ naljatas Namm.
Mida riskipõhise ravijuhtimise mudel endast kujutab?
Kroonilistesse haigustesse, nagu näiteks diabeet, südame- ja veresoonkonnahaigused, haigestub üha enam inimesi nii maailmas kui ka Eestis ja nende tervist tuleb regulaarselt jälgida ka tervishoiutöötajatel. Riskipõhine ravijuhtimine toodi Eestis esmatasandi tervishoidu, et aidata senisest enam riskipatsiente, kellel on enamasti mitu kroonilist haigust, muud kaasuvad probleemid, suur tervise halvenemise risk ja kes kasutavad tervishoiuteenuseid väga palju.
Seejuures võib riskipatsiendiks kujuneda iga inimene, kelle elustiil on ebatervislik. „Suurima riskiga on tegelikult need patsiendid, kes ei hoia oma tervist, ei järgi oma ravi, ei käi arsti vastuvõtul, ei tarbi ette nähtud ravimeid ega võta vastutust oma tervise eest,“ tõdeb Viimsi perearstikeskuse perearst Tiina Talijärv.
Riskipõhise ravijuhtimise mudeliga loodi perearstidele ja pereõdedele töövahend, mille abil kroonilise haigusega inimese tervise halvenemist ennetada. Mudel võimaldab patsiendi raviprotsessi koostöös tema enda, eriarstiabi ja sotsiaalsüsteemiga paremini juhtida.
Enne esmast visiiti tutvub perearstimeeskond põhjalikult riskipatsiendi andmetega, selgitab välja tema vajadused ning paneb koostöös patsiendiga paika raviplaani ja tegevuskava, millesse on planeeritud aasta jooksul vähemalt neli kontakti perearsti ja -õega. Koostöös sõnastatakse konkreetne eesmärk – kuhu patsient tahab kokkulepitud aja jooksul jõuda ja jälgitakse edaspidi tegevuskava täitmist.