Hea tervis

Taastusraviarst: universaalset COVIDi-järgsete patsientide taastusravi ei eksisteeri

Ida-Viru Keskhaigla taastusravi arst-konsultant dr Olga Hainatskaja.Foto: Ida-Viru Keskhaigla

Rubriiki toetab

Ida-Viru Keskhaigla taastusraviarstid on korduvalt täheldanud, et iga inimene põeb läbi nii koroonaviirust ennast kui ka sellest taastumist individuaalselt. Seejuure on täheldusväärne, et suur hulk haiguse läbipõdenud patsiente soovivad end COVIDi vastu vaktsineerida.

Pärast koroonaviiruse sümptomite läbimist täheldatakse paljudel patsientidel selliseid COVIDi-järgseid ilminguid nagu tugev väsimus, hingeldus, hääle, lõhna- ja maitsetaju kadumine. Nimetatud sümptomid võivad inimesel püsida kuni kolm kuud, kuigi paljudel möödub see kuu aja pärast.

Ida-Viru Keskhaigla taastusravi arst-konsultant dr Olga Hainatskaja kirjutab haigla kodulehel, et mida raskemalt koroonaviirus patsiendil kulges, seda sagedamini tekkis tal vajadus pikaajalise taastusravi järele.

Kõige sagedamini on COVIDi järgsete patsientide taastusravi seotud kopsukahjustustega, mille raviks määratakse antibiootikumid, täiendavad inhalatsioonid, hingamisharjutused ja hapnikuravi. Taoline ravi võtab aega keskmiselt kaks nädalat.

Vajadusel võib patsient saada pulmonoloogi konsultatsiooni, kes samuti viib läbi kopsude funktsioonide uuringuid. Korduvalt on olnud ka juhtumeid, kui patsientidel oli pärast koroonaviirust insult. Sellistel juhtudel tegeleb patsiendi raviga aktiivselt neuroloog.

„Kahjuks ei ole COVID-19 viiruse osas veel piisavalt uuringuid läbi viidud ja meedikud ei tea täpselt, millised terviseprobleemid võivad selle läbipõdenud patsiente veel aja jooksul ees oodata. Üks on arvatavalt teada — see viirus avaldab mõju kogu organismile, seda tugevalt nõrgendades,“ nendib dr Hainatskaja.

Paljud patsiendid soovivad end koroonajärgselt vaktsineerida

Väga paljudel patsientidel jäävad haiguse läbipõdemise järgselt erinevad vaevused kestma kuudeks. COVIDi järgne patsient, kellel esineb tervisehäireid kolme kuu jooksul pärast haiguse läbipõdemist, vajab sageli kompleksset taastusravi.

Seejuures universaalset COVIDi järgsete patsientide taastusravi ei eksisteeri. Iga inimene põeb läbi nii haigust ennast kui ka sellest taastumist individuaalselt. „Kuna iga patsient talub koroonaviirust erinevalt ja kannatab erinevate kaasuvate haiguste all, siis pole võimalik COVIDi järgsetele patsientidele määrata ühtset taastusravialast programmi,” tõdeb taastusarst.

Küll aga soovitatakse kõikidel patsientidel viibida iga päev värskes õhus ning järk-järgult lisada igapäevasesse ellu mõõdukat füüsilist koormust, mis mängib olulist rolli palju kiiremaks taastumiseks. “Samuti soovitame läbida vaktsineerimine, mis võimaldab minimiseerida raske kulgemise haigusriske korduva nakatumise korral,“ lisad dr Hainatskaja.

Taastusravi kliiniku arstid on seejuures ka korduvalt täheldanud, et suhteliselt suur hulk COVIDi järgseid patsiente soovib teha koroonavastast vaktsineerimist.

„Paljudel patsientidel, kes läbisid ravi meie kliinikus, tekkis soov läbida COVID-19 vastane vaktsineerimiskuur, et ei peaks kogu seda rasket teekonda veelkord läbima. Mida raskemalt kulges patsiendil haigus, seda tugevam oli tema soov saada vaktsiini, et kaitsta end võimalikust korduvast haiguse läbipõdemisest raskekujulises vormis,” tõi taastusarst välja.

Seejuures märgib arst, et ehkki vaktsineerimine ei pruugi tagada täielikku kaitset taasnakatumise eest, viib see võimaluse sattuda haiglaravile miinimumini. “Tänasel päeval pole kaitse osas efektiivsemaid analooge vaktsiinile,“ sõnab doktor.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.