Krüoteraapia ravib soolatüükaid, nahanäsasid ja konnasilmasid: mida külmaravi protseduur endast kujutab?

Krüoteraapia on healoomuliste uudismoodustite eemaldamine vedela lämmastikuga, mille temperatuur krüokannus on –196ºC.Foto: Shutterstock

Krüoteraapia ehk külmaravi võimaldab ravida soolatüükaid, konnasilmi ja eemaldada nahanäsasid. Sellest kevadest pakub küroteraapia teenust ka Viljandi haigla, kus tasulisele protseduurile saab pöörduda eelneva arsti konsultatsioonita.

Krüoteraapia ehk külmaravi on ravimeetod, mille korral külmutatakse soolatüükad, konnasilmad või muud healoomulised nahamoodustised vedela lämmastikuga, mille temperatuur krüokannus on – 196ºC. Krüoteraapia eesmärgiks on tekitada haiguskoldes põletik, mis surmab kahjustunud rakud ja loob eelduse haigestunud koe tervenemiseks.

Sprei-meetodil peale kantud vedel lämmastik tekitab nahal külmatunnet, mis võib meenutada torkimist või kipitust. Protseduur on lühiajaline – kestab keskmiselt 5-45 sekundit. Protseduuri tegemise ajal muutub nahk valgeks ja seejärel saavutab tavalise temperatuuri uuesti 1-2 minuti järel. Reeglina see tuimestamist ei vaja. Väikestel lastel võib siiski protseduuri eelselt kasutada tuimestavat kreemi ja täiskasvanud võivad manustada suukaudselt paratsetamooli tund aega enne protseduuri.

Krüoteraapia järel võib patsient tunda valulikkust ja kipitustunnet, mis võib kesta 2-3 päeva. Mõnede nahamoodustiste korral tuleb protse­duuri teha mitu korda regulaarsete inter­val­li­de tagant. Protseduuri täpsem aeg, ravimetoodika ja protseduuri kordamise vajadus on varieeruv. Laste puhul on väga oluline eelnev ettevalmistus protseduuriks lapsevanema poolt.

Soolatüüka ravi/konnasilma ravi krüoteraapia meetodil ei tehta:

  • isikutele, kes seda väga kardavad, karjuvad ja rabelevad, ning kelle uudismoodustisele on seepärast vedela lämmastiku juhtimine häiritud;
  • Raynoud sündroomiga (sõrmede ja varvaste külmetamine ja värvuse muutused) patsiendile;
  • alla 5-aastastele lastele;
  • patsientidele, kellel on külmaallergia.

Krüoteraapial võivad olla erinevad tulemused:

  • puudub reaktsioon ja villi ei moodustu;
  • moodustub küll vill, kuid see pole piisav soolatüüka või konnasilma eemaldamiseks;
  • moodustub piisava suurusega vill (isegi verevill), kaasneb piirkonna turse ja valulikkus, ning paranemine võtab aega vähemalt 30 päeva (sageli vajalik konnasilmade ja tüügaste eemaldamiseks).

Pärast protseduuri tekib põletikureaktsiooni tõttu ravitud alal punetus, turse, villikesed, mis hiljem asenduvad koorikutega. Koorikute äralangemine võtab sõltuvalt piirkonnast aega 1-3 nädalat. See kõik on raviprotsessi normaalne osa ja on vajalik selleks, et haigestunud rakud häviks ja moodustis taandareneks.

Tavaliselt on krüoteraapia hästi talutav ja tüsistused on harvad. Siiski võib vahel töödeldud piirkonnas ette tulla armistumist, pigmentatsioonihäireid või tuimust. Samuti ei pruugi krüo­teraapia anda alati täielikku paranemist. Väike osa eemaldatud nahamoodustistest võivad ka taastekkida. Sellisel juhul tuleb nahamoodustise raviks valida mõni muu ravimeetod.

Krüoteraapia on tasuline teenus. Ühekordne protseduur maksab näiteks Viljandi haiglas 35 eurot ning see sisaldab 1-7 moodustise ravi. Teenust pakuvad nahakabineti õed.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.