Laboriarst selgitab: mida tähendab oksüdatiivne stress ja kuidas sellega võidelda?

Suvel oleks hea võtta pisut aega iseendale, et oma organism tasakaalu saada.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Kui suvepuhkus ei aita saada üle väsimusest ja kehvast jumest, siis võib põhjuseks olla mitmete ainete vaegus, mida on hakatud nimetama oksüdatiivseks stressiks. SYNLABi laboriarst dr Meeli Glükmann selgitab, millised vitamiinid ja mineraalained on antioksüdatiivse mõjuga.

Antioksüdantide puudus võib olla mäluprobleemide ja mõttetegevuse-, mitmete nahaprobleemide ning kiire vananemise põhjustajaks.

Vabad radikaalid tekivad ainevahetuse käigus meie kõigi organismis. Madalas ja mõõdukas koguses on nad vajalikud ning toimivad ka organismi kaitsesüsteemi osana. Kui vabu radikaale toodetakse hulgal, mida organism ei suuda enam neutraliseerida, tekib seisund, mida on hakatud nimetama oksüdatiivseks stressiks.

SYNLABi laboriarst dr Meeli Glükmann toob välja, et mitmekesise tervisliku toiduga peaks organism saama piisavalt vitamiine ja mineraalaineid, millel on antioksüdatiivne mõju. Kuid ülekaalu, kehva dieedi ning ebatervislike eluviiside tõttu võivad organismile olulised ained saamata jääda.

„Antioksüdandid on ained, mis kaitsevad meie rakke hapnikuradikaalide ehk vabade radikaalide toimel tekkivate kahjustuste eest,“ räägib dr Glükmann ning nimetab siinjuures C- ja E-vitamiini, provitamiini beetakarotiini kui ka teatud mikroelemente nagu seleen, koensüüm Q10.

Millised vitamiinid ja mineraalid on antioksüdatiivse mõjuga?

Antioksüdantide perekond on suhteliselt suur ja mitmekesine. Vabade radikaalide neutraliseerimise eesliinil töötavad mitmed organismi poolt toodetavad ensüümid, kuid alahinnata ei saa ka mitteensüümsete antioksüdantide rolli, selgitab dr Glükmann.

„Osa nendest moodustub meie organismis ainevahetuse käigus, näiteks koensüüm Q10, kusihape, bilirubiin jt, teise osa aga saame igapäevase toiduga, või toidulisanditega. Näiteks vitamiinid C ja E, Koensüüm Q10, karoteen, mis muutub organismis vitamiin A-ks, kuid samuti ka mikroelemendid seleen, mangaan ja tsink ning oomega-3 ja oomega-6 rasvhapped,“ lisab arst. 

Dr Glükmanni sõnul on oluline kindlaks teha, kas sinu kehas on piisav hulk antioksüdatiivse mõjuga vitamiine ja mineraalaineid, et selle põhjal korrigeerida toitumist:

Beetakaroteeni sisaldavad eelkõige oranži värvusega köögiviljad nagu porgand või bataat. Samuti erinevad rohelised salatid, spinat ja tomat. Rohkelt on beetakaroteeni kibuvitsamarjades. 

Vitamiin B12 defitsiit ja aneemia võib tekkida eelkõige rangetel taimetoitlastel, kuna B12 allikaks on loomse päritoluga toiduained, muna- ja piimatooted. Samuti esineb puudust erinevate seedetrakti haigustega inimestel, kellel esineb toitainete imendumishäireid mao või peensoole osas, näiteks mao atroofiline gastriit, laktoosi- või gluteenitalumatus (tsöliaakia), pikaaegne omeprasooli tarvitamine, alkoholi liigtarbimine jm. 

Vitamiini C vajab inimene igapäevaseks toimimiseks. Selle imendumist pärsivad mitmed ravimid kui ka suitsetamine ja alkoholi tarbimine. Toidus leidub C-vitamiini marjades, puuviljades kui ka mitmetes köögiviljades nagu näiteks tomatis, paprikas, sibulas ja porrulaugus.  

Vitamiin E imendumist pärsivad toidu vähene rasvasisaldus, saastunud õhk kui ka antibiootikumide- ja rasestumisvastaste rohtude võtmine. E-vitamiini sisaldavad erinevad taimsed õlid, pähklid kui ka spargel ja tomat. Samuti punased kalad ning muna ja puuviljadest kiivi.

Koensüüm Q10 on samuti antioksüdantse toimega ning vananemisvastase toimega. Eriti palju sisaldavad ainet merekalad nagu makrell ja sardiin, samuti leidub seda rohkelt munas, kana- ja sealihas, sojaõlis, täisteraviljatoodetes, pähklites ja spinatis.  

Seleeni sisaldavad tuunikala, räim ja lest, samuti maksapasteet ning täisteratooted ja pähklid. 

Tsink on eriti oluline keha kasvufaasis, kuid ka hilisemas eas. Tsinki leidub mereandides kuid ka punases lihas ja munas. Samuti pähklites ja erinevates seemnetes.

Laboriarst soovitab!

Antioksüdantse omadusega vitamiinide ja mikroelementide taseme kontrollimine vereproovi abil annab vastuse

  • Kas sinu mälu ja mõttetegevuse halvenemine on seotud antioksüdantide puudusega?
  • Kas sinu nahaprobleemide ja kiire vananemise põhjuseks võib olla  antioksüdantide puudus?
  • Kas sul võib olla oksüdatiivsest stressist tulenevalt suurem risk haigestuda südame-veresoonkonnahaigustesse?
  • Kas sinu nõrga immuunsüsteemi, haprate küünte ja hõredate juuste, südameprobleemide või hormoonsüsteemi häirete taga võiks olla mõne vitamiini või antioksüdandi puudus?
  • Kas toitud piisavalt mitmekesiselt, et saada vajalikus koguses organismile vajalikke antioksüdante ja vitamiine või tuleks neist mõningaid lisaks tarvitada?

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.