SYNLABi laboriarst dr Meeli Glükmann toob välja, et mitmekesise tervisliku toiduga peaks organism saama piisavalt vitamiine ja mineraalaineid, millel on antioksüdatiivne mõju. Kuid ülekaalu, kehva dieedi ning ebatervislike eluviiside tõttu võivad organismile olulised ained saamata jääda.
„Antioksüdandid on ained, mis kaitsevad meie rakke hapnikuradikaalide ehk vabade radikaalide toimel tekkivate kahjustuste eest,“ räägib dr Glükmann ning nimetab siinjuures C- ja E-vitamiini, provitamiini beetakarotiini kui ka teatud mikroelemente nagu seleen, koensüüm Q10.
Millised vitamiinid ja mineraalid on antioksüdatiivse mõjuga?
Antioksüdantide perekond on suhteliselt suur ja mitmekesine. Vabade radikaalide neutraliseerimise eesliinil töötavad mitmed organismi poolt toodetavad ensüümid, kuid alahinnata ei saa ka mitteensüümsete antioksüdantide rolli, selgitab dr Glükmann.
„Osa nendest moodustub meie organismis ainevahetuse käigus, näiteks koensüüm Q10, kusihape, bilirubiin jt, teise osa aga saame igapäevase toiduga, või toidulisanditega. Näiteks vitamiinid C ja E, Koensüüm Q10, karoteen, mis muutub organismis vitamiin A-ks, kuid samuti ka mikroelemendid seleen, mangaan ja tsink ning oomega-3 ja oomega-6 rasvhapped,“ lisab arst.
Dr Glükmanni sõnul on oluline kindlaks teha, kas sinu kehas on piisav hulk antioksüdatiivse mõjuga vitamiine ja mineraalaineid, et selle põhjal korrigeerida toitumist:
Beetakaroteeni sisaldavad eelkõige oranži värvusega köögiviljad nagu porgand või bataat. Samuti erinevad rohelised salatid, spinat ja tomat. Rohkelt on beetakaroteeni kibuvitsamarjades.