Miks varbaküüned kollaseks muutuvad?

Regulaarne jalgade tervise kontroll on sama tähtis kui hammaste tervise kontroll.Foto: Shutterstock

Varbaküünte värvimuutus võib kõneleda nii elustiilist kui ka tõsisest terviseprobleemist. Jalaravikabineti spetsialist Monika Simm selgitab, miks varbaküüned kollaseks võivad muutuda ja kuidas neid tohterdada.

Jalaravi spetsialist hoiatab, et varbaküüned võivad kollaseks tõmbuda nii suitsetamise kui liigse kohvijoomise tagajärjel. Oma rolli mängivad ka ealised iseärasused. Küüsi võivad soovimatult toonida ka näiteks isepruunistava kreemi kasutamine ja küünelaki pikaajaline kasutamine. Ja muidugi erinevad traumad, sealjuures ebasobivate jalanõude kandmine.

Kui varbaküüned on tumekollased ja paksud-kihilised, võib selle süüdlaseks olla küüneseen või psoriaas. Valgete täppidega küüned võivad aga viidata harvaesinevale pärilikule küüne arenguhäirele. Suured valged laigud küüne juure juures võivad seevastu viidata südame puudulikkusele, suhkruhaigusele või maksatsirroosile.

Seejuures märgib Monika Simm, et eaga kaasnevat küünte paksenemist või kohvi joomise tagajärjel küünte värvuse muutumist ei saagi otseselt tohterdada. Küll aga kehtib siinjuures vana hea tõde – joo rohkem vett ja jälgi, et toitumine oleks mitmekesine, sisaldades seejuures rohkelt rohelisi toiduaineid nagu kurk, spargel, spinat jms.

Kui küünte värvimuutused on tekkinud lakkimise või trauma tagajärjel, siis võib proovida spetsiaalse küüneõliga värvi taastada. Varu aga kannatust, sest üleöö olukord ei parane. Paksenenud küüned saab aga hoida ilusana regulaarse hooldusega. Selleks soovitab Monika Simm käia regulaarselt jalaravi spetsialisti juures.

Kui kahtlustad, et varbaküüned on värvi muutnud haiguse tagajärjel, siis on tark pöörduda koheselt spetsialisti juurde, näiteks jaravikabinetti, kus selgitatakse välja küüneplaadi muutuste põhjus.

Jalaravi spetsialist märgib seejuures, et niisamuti nagu tuleks vähemalt korra aastas käia hambaarsti juures tervisekontrollis, võiks regulaarselt spetsialisti juures tervisekontrollis käia ka jalgadega. Seejuures meenutab ta ühe eaka kliendi mõttevälgatust: „Kui hambad kukuvad suust ära, siis putru saab ikka süüa. Kui aga jalad on alt ära ja ei saa liikuda, siis kes mulle selle pudrumaterjali koju toob?“

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.