Jalgade tervis

Millised märgid viitavad kroonilisele veenipuudulikkusele?

Mida varem oma veenide tervise eest hoolitsema hakata, seda paremini saab terviseprobleeme ennetada.Foto: Shutterstock

“Üheks jalgade paistetuse põhjuseks on kroonilise veenipuudulikkuse tagajärjel tekkinud refluks ehk valesuunaline vool jalaveenides,” ütleb Lääne-Tallinna Keskhaigla üldkirurg-fleboloog dr Evo Kaha. Ta lisab, et refluks vaevab umbes 30% täiskasvanuid, seejuures eakamate inimeste haigestumus on suurem.

“Tervete veenide puhul tõukab jalasäärte lihaspump vere südamesse ja tänu veeniklappide tegevusele vere tagasivoolu ei esine. Refluksi korral esineb klapikahjustuste tõttu vere tagasivool, kahjustatud klapid lasevad verd mõlemas suunas läbi. Jala-, eriti sääreveenides, tõuseb vererõhk arteriaalse vererõhu tasemeni. Sellise rõhu korral hakkab vedelik läbi kapillaaride seinte lekkima ümbritsevatesse kudedesse, jalad tursuvad ja hakkavad valutama,” selgitab veresoontekirurg.

Millised on kroonilise veenipuudulikkuse sümptomid?

“Kroonilise venoosse puudulikkuseni viib veenilaiendite ehk varikoosi ravimata jätmine. Kui omakorda jääb ravimata krooniline venoosne puudulikkus, ilmuvad aja möödudes jalgadele haavandid,” hoiatab dr Kaha.

Jalgade paistetus, raskus- ja väsimustunne jalgades, eriti õhtuti, võibki olla üks märk kroonilisest veenipuudulikkusest. Veresoontekirurg selgitab, et samuti võivad veenipuudulikkusele viidata väsitav ebamugavustunne seistes või menstruatsiooni ajal, valud, kuumatunne või krambid jalgades ja väljakummuvad mügarikud. Samuti on ohumärgiks pruunid pigmendilaigud, naha atroofia ja naha aluskoe muutused ning haavandid sääre alumises kolmandikus.

“Mida varem oma veenide tervise eest hoolitsema hakata, seda paremini saab terviseprobleeme ennetada,” rõhutab dr Kaha. “Kroonilise veenipuudulikkuse sümptomite leevendamiseks ja nende arengu aeglustamiseks on hea palju liikuda, võimaluse korral tõsta vahetevahel jalad kõrgemale ning teha jalalaba ergutavaid harjutusi, kanda tugisukki ning tugevdada veene spetsiaalsete toidulisandite abil.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.