Kui siiani on räägitud sellest, et koroonaviruse vaktsiin tuleb 2021. aasta lõpus ehk aasta pärast, siis dr Kinch, kes on kirjutanud raamatu „Vaktsiinide ajalugu“ ning uurinud vaktsiine aastaid, toob meid maa peale.
Esiteks – Kinchi sõnul ei ole ühtegi vaktsiini seni välja töötatud kiiremini kui 3–4 aastat. Esimesed koroonaviiruse vaktsiinid, mis välja töötatakse, ei saa olema tõenäoliselt ideaalsed ehk sobilikud kõigile. Lihtsalt nii kiiresti ei jõuta välja arendada ideaalselt töötavat ravimit, millel pole mingeid kõrvaltoimeid ja mis töötaksid efektiivselt igaühe peal, ütleb dr Kinch. Ja see kehtib tema sõnul ükskõik milliste ravimite puhul.
Näiteks HIV ravimid olid algusest peale head, aga nad ei olnud kõigile kättesaadavad ja ei töötanud siiski nii efektiivselt kui loodetud. Nüüd me teame, et ravimitega on HI-viirust võimalik kontrolli all hoida, sest ravimid on lihtsalt nii palju paremaks arendatud.
Mis on kiirustamise hind?
Kui vaktsiini valmistamisega kiirustada, siis võib juhtuda, et vaktsiin põhjustab haiguse ägenemise. On väga oluline, et suures vaktsiiniootuses ei teeks vaktsiin lõppkokkuvõttes rohkem kahju kui kasu.
Ja me ei räägi ju ainult Eesti immuniseerimisest. Või Euroopa. Või kogu Läänemaailma, kuidas iganes seda mõista. Vaktsiin peab olema kättesaadav 7,5 miljardile inimesele. Ja see on probleem. Sest vaktsiin, millega praegu näiteks ravimifirma Pfizer katsejärgus on, nõuab, et seda säilitataks -70 kraadi juures. Seda on meilgi siin raske garanteerida, et arstikabinetis oleks koht, kus on -70 kraadi, aga kuidas on see võimalik näiteks Aafrika riikides? Või Indias?
Teiseks – peetakse äärmiselt tõenäoliseks, et vaktsineerimisel tuleb teha kaks doosi, et immuunsus tekiks. Kuidas garanteerida, et kõik need inimesed, kes tegid esimese süsti, jõuaksid ka teiseni?