Marii Karell: Appi, ta näeb nii hea välja! Eriti oma ea kohta! Miks? Saladus on paljastatud

Inimesed, kellel on teistega soojad suhted ja kes elavad mitmekesist seltsielu, on vähem haiged ja elavad kauem. Ühtlasi on teadlased selgitanud, et kui on keegi, kes teeb süüa, viib arsti juurde ja näägutab, et liigu rohkem ning joo vähem, siis sellel on ülivõimas mõju tervisekäitumisele.Foto: Siim Männik / Laser

Merle Randma-Aru, Eve Kivi, Anu Saagim, Els Himma – keegi ei tea, kui vanad nad täpselt on. Aga kõik vaatavad, et appi, kui ilus! Selgub, et on olemas elustiil, mille abil bioloogilist kella vägisi tahapoole keeratakse.

Selle nimi on biohäkkimine ja laias laastus tähendab see, et õpid oma keha nii hästi tundma, et suudad vananemise keskkonnamõjusid välistades pausile panna. Teoorias. Kohe uurime asja lähemalt.

Õigesti tuleb elada hommikust peale

Elu lööb õitsele siis, kui inimene on korralikult välja puhanud. Selleks tuleb sisuliselt hommikust peale õigesti elada ja välistada segavad tegurid.

Halvasti magad siis, kui kehatemperatuur on liiga kõrge. See tähendab, et 1–2 tundi enne magaminekut pole üldse hea mõte teha trenni, käia saunas või võtta kuuma vanni.

Biohäki tõeline superstaar soomlane Teemu Arina käib saunas näiteks kell 2 päeval.

Halvasti magad siis kui kõht on liiga täis või liiga tühi. Toituda tuleb korralikult.

Halvasti magad siis kui tuba on liiga külm või liiga palav, õhk liiga kuiv või padi kõva ja tekk torgib.

Selleks, et hästi magada võiks õhuniiskus toas olla umbes 45 protsenti. Seda on Eestis talvel väga raske ilma õhuniisutajata saavutada. Teemu Arinal on muidugi lisaks niisutajale magamistoas õhk ka ioniseeritud, lambid lähevad kenasti “dark mode’i” ja mingeid nutiseadmeid seal majapidamises unetuppa ei lasta.

Et mitte vanas eas töntsiks jääda

Et uni tuleks hea, peab end päeva jooksul loomulikult hästi ära väsitama – nii vaimselt kui füüsiliselt. Ja muremõtete kõrvale heitmiseks ning vaimse tasakaalu saavutamiseks peab treenima ka oma vaimu. Ehk mediteerima.

Vananedes kahanevad kognitiivsed võimed, kuid mitu uuringut vihjavad sellele, et mediteerimine aitab seda protsessi aeglustada. Samuti on tehtud kindlaks, et joogaharrastajatel ja mediteerijatel jäävad ühendused erinevate ajupiirkondade vahel tugevamaks.

Lisaks aitab teadvelolek kaitsta aju telomeere (kromosoomi otsad, mis kaitsevad kromosoome kulumise ja katkimineku eest) stressi mõju vastu. Ja stress teatavasti on ju vananemise põhiallikas.

Kui oled suutnud kogu elu selliselt üles ehitada, et saaksid superhästi magada, siis tõenäoliselt näed välja vähemalt sama hea, kui eelpool nimetatud daamid.

Inimesed aga teatavasti oma peegelpilti ei usu ja soovivad selle tõestuseks mingit dokumenti saada, et jah, päriselt ka nad on nooremad! Kas vanust saab mõõta? Olete ju kuulnud küll neid lauseid, et oi, te olete nii heas vormis nagu 20-aastane!

Kuidas saaksin seda mõõta?

Loomulikult on paljud terviseärid ära tabanud, et inimestele meeldib endast jätta parem mulje, kui nad tegelikult on. Seetõttu on erinevad kabinetid välja töötanud hulgaliselt teste, mis lubavad justkui bioloogilist vanust mõõta.

Näiteks pakub tervisekeskus Sinu Arst võimalust määrata keha kompositsiooni ja mõõta keha metaboolset vanust.

Nad kirjeldavad seda nii: “Kehakompositsiooni näitajaid mõõdetakse spetsiaalse bioelektrilise impedantsi analüüsi meetodil, mis on väga täpne, kiire ning mugav meetod.” Ja lubavad, et mõõtmistulemused näitavad kätte “metaboolse vanuse ehk keha tegeliku bioloogilise vanuse”.

Jääb mulje, et kui selle testi ära teed, saadki teada, et oled tegelikkusest noorem. Midagi sarnast võib teha ka Soomes ja Ameerikas.

Teemu Arina mäletas, et on lasknud SYNLABis analoogse terviseuuringu teha, kuid kinnitust SYNLABi kodulehelt ega nendega vesteldes sellele leida ei õnnestunud.

Igal juhul on vanuse mõõtmine superäri! Mis sest, et tegelikult võiks selle teada saamiseks lihtsalt passi vaadata.

3 tilka verd

Uuringul ja uuringul tuleks aga osata teha vahet. Eesti epigeneetika guru professor Arnold Kristjuhani sõnul on olemas üks test, mis aitab kolme veretilga abil bioloogilist vanust mõõta. Kristjuhani teada on lähim koht sellise testi tegemiseks Saksamaal.

Tegemist on DNA metülatsioonitestiga, mille jaoks tuleb postiga oma veretilgad teele panna ja varsti saabub tõenäoliselt vastus, et tõepoolest – oledki noorem kui arvasid. Sest kuidas seda äri muidu üleval hoitakse? Keegi ju ei taha, et teda vanemaks peetaks! Veel vähem tahab keegi sellise solvangu eest maksta.

DNA on üks huvitav asi. Veretilga abil saame näiteks ka vaadata, kas inimene on kunagi suitsetanud. Isegi kui seda on tehtud 30 aastat tagasi ja mitte eriti ohtralt, jätab see DNA-sse kustumatu jälje ja ajaratast tagasi pöörata on väga raske.

Mis aga testi tulemusega peale hakata? Näiteks kui selgub, et oled noorem kui tegelikult? Eks ikka sedasama: keskendu sellele, et hästi magaksid ja ühel hommikul ärgates võiksid end Okasroosikese moel sada aastat nooremana tunda.

Igasugu veidraid tehnikavidinaid, mille mõju teadusuuringud kehale on alles töös, kuid mida varased huvilised juba aktiivselt kasutavad, et oma keha nooremaks muuta, näeb esmaspäeva õhtul kell 20 TV3 saates “Laser”.

Allikad:

  1. Jo Marchant “Ravi. Vaimujõu tervendav mõju kehale”
  2. Olli Sovijärvi, Teemu Arina, Jaakko Halmetoja “Biohacker’s Handbook”
  3. Intervjuu prof Arnold Kristjuhaniga
  4. Intervjuu Teemu Arinaga
Marii Karell on “Laseri” saatejuht. “Laser” aitab olla teejuhiks parema maailma poole igal esmaspäeval kl 20 TV3-s.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.