Aastal 2015 teatas WHO, et punase liha ja töödeldud lihasaaduste ehk siis vorstide, sinkide jms söömine kasvatab vähiriski 18%! See on märkimisväärne protsent. On hämmastav, et sellest nii vähe räägitakse. Ja kui räägitakse, siis öeldakse “sööge vähem liha”. A mis see vähem on? Üks kord päevas kolme korra asemel?
Arvate, et keegi ei söö ju kolm korda päevas liha?! Kolm korda aga tuleb väga lihtsalt kokku kui panna hommikul vorst saia peale, lõunaks võtta kanakastet ja õhtul süüa kõrvitsasuppi peekonitükkidega.
Ja siin loos ei räägi me ainult liha loobumisest, vaid ka kõikide piimatoodete ja muna sisaldavate toitude loobumisest. See tähendab, et kurgi-tomatisalat ei käi hapukoorega. Pannkoogid ei käi piimaga. Ja kõike seda lihtsal põhjusel, et loomsed toiduained tõstavad kolesteroolitaset.
Liha ei annagi jõudu?
Veelgi enam, paljud uuringud näitavad, et inimese keha “ei töötle” loomseid saaduseid korralikult ära. Need on meie kehale koormaks ja nõrgestavad meid. Ehk selle asemel, et uskuda, et liha teeb poisikesest mehe ja annab jõudu, on hoopis selgunud, et tõeliselt tugevad inimesed toituvad ainult taimedest.
Uurijad on ka selgitanud, et vaadates inimese lõualuud ja lõikehambaid on need suurepärased tööriistad õunade, banaanide ja porgandite järamiseks, aga mitte üldse sobivad liha peenestamiseks.
Kõik, kes mõõdavad toiduainete väärtust kalorite järgi, on oma ajaarvamises mõnes mõttes 19. sajandi lõpus. Just siis tõi Ameerika keemik Wilbur Olin Atwater kasutusele kalori mõiste. Tasakaalustatud toitumisest poldud siis veel muidugi midagi kuuldud. Atwateri jaoks muutus toiduaine väärtuslikuks siis kui sel oli maksimaalselt palju kütust ehk maksimaalselt palju kaloreid.