Lapse tervis

Haiglahooned värvusid enneaegse sünni päeval sirelilillaks

Tallinna lastehaigla kinkis sel aastal enneaegsetele lastele Lasnamäe põhikooli õpilaste käsitööna valminud mänguasju.Foto: Tallinna lastehaigla

Rahvusvahelise enneaegse sünni päeva puhul, 17. novembril said mitmed haiglahooned endale traditsiooniliselt sirelililla valgusrüü – see on enneaegse sünni päeva tunnusvärv, mis sümboliseerib õrnust ja erakordsust.

Enneaegselt ehk enne 37. rasedusnädalat sünnib Eestis 5-6% kõikidest vastsündinutest. Enneaegselt sündinutele ja nende peredele pühendatud päev kannab tänavu sõnumit „Lapsevanema embus on võimas ravi: võimalda nahk-naha kontakti alates sünnihetkest“. See rõhutab lapsevanema läheduse ja soojuse tähtsust liiga vara ilmale tulnud vastsündinu jaoks ja seda juba alates esimestest eluminutitest.

„Mida lühemat aega on beebi jõudnud ema kõhus kasvada, seda rohkem vajab ta pärast sündi meditsiinilist tuge ja jälgimist. Kuid meditsiinipersonali ja aparatuuri kõrval on asendamatu roll ka perekonnal, kes saab vastsündinule pakkuda hädavajalikku lähedust ja hoolt,“ selgitas Pelgulinna sünnitusmaja vastsündinute osakonna juhataja dr Pille Saik perekeskse ravi tähtsust, lisades, et lähedus oma beebiga on samuti vajalik lapsevanemale.

Sirelilillaks värvunud Pelgulinna sünnitusmaja (foto: Lääne-Tallinna Keskhaigla)

„Enneaegsete laste vanematel on kõrge risk sünnitusjärgseks depressiooniks. Need probleemid on vastsündinutega tegelevatele meedikutele hästi teada ja perekeskne hooldus on tänapäevases neonatoloogias kujunemas hea tõenduspõhisusega rutiiniks,“ jätkas ta.

Et perekond saaks olla ööpäevaringselt koos ka siis, kui vastsündinu vajab ravi, on Pelgulinna sünnitusmajas juba 2017. aasta kevadest kasutusel vastsündinute intensiivravi perepalatid.

Lisaks osaleb Pelgulinna sünnitusmaja vastsündinute osakonna personal koos Tartu ja Tallinna lastehaigla intensiivravi ja neonatoloogia osakonna kolleegidega rahvusvahelises programmis „Lähedane koostöö lapsevanematega“ (CCP – Close collaboration with parents), mis on koordineeritud Turu ülikoolihaigla teadurite poolt.

Ka peagi uksed avav Kliinikumi lastehaigla värvus sirelilillaks (foto: Tartu ülikooli kliinikum)

Tõenduspõhise haridusliku programmi eesmärgiks on õppida paremini toetama varajast vanema-lapse suhet ning võtma lapsevanemaid kui võrdseid koostööpartnereid ravi vajava lapse raviprotsessis ja hoolduses. 

„Tänu meie kogemustele ja koostööprojektile jõuavad üha väiksemad, ka alla 1500-grammise sünnikaaluga beebid, vaatamata hingamistoetuse vajadusele, ema või isaga nahk-naha kontakti kohe vahetus sünnijärgses perioodis,“ tõi dr Pille Saik välja olulise edusammu.

Enneaegse sünni päeva sümboliks on heegeldatud kaheksajalast kaisuloom – tema kombitsad meenutavad lapsele ema nabanööri, millega ta sai kõhus olles mängida. Kõigile 17. novembril Pelgulinna sünnitusmajas ilmale tulnud beebidele kingitakse selle päeva meelespidamise märgiks kaheksajalast kaisuloom.

Sirelilillaks värvunud Keskhaigla sünnitusmaja (foto: Ida-Tallinna Keskhaigla)

Ida-Tallinna keskhaigla neonatoloogia osakond korraldas tänase päeva puhul haiglas olevatele enneaegsete beebide emadele erilise päeva. Nimelt ootasid neid hommikupoolikul suupisted, muusika, väikesed meened, jumestus, soeng ja soovi korral ka pildistamine. Ühtlasi kutsus haigla poliitikuid osalema ümarlaual, kus probleemkohti teadvustada ja koos lahendusi otsida.

Keskhaigla sünnitusmajas sünnib aastas ligi 350 enneaegset last, kes veedavad oma esimesed elupäevad, -nädalad ja isegi -kuud haiglas.

„Enneaegsete ravi peab olema nii kvaliteetne, et neil, kes ellu jäävad, oleks võimalikult täisväärtuslik elu. Meie tööst sõltub kõik, mis tulevikus olema saab. Seepärast on neonatoloogia väga oluline meditsiinivaldkond,” ütles neonatoloogia osakonna juhataja dr Pille Andresson.

Sirelilillaks värvunud Tallinna lastehaigla (foto: Tallinna lastehaigla)

„Enneaegsena sündinud laste ja nende perede mured ei lõpe sageli esmase haiglaravi järgselt haiglaukse sulgemisega,“ tõdes Tallinna lastehaigla vastsündinute ja imikute osakonna juhataja dr Liis Toome. „Seetõttu ulatame abikäe peredele, kel on lahendamata probleeme enneaegse lapse tervise või arengu osas.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.