Lisaks nähtub uuringutest, et raseduse ajal vaktsineerimise korral võib saada beebi läbi platsenta ja pärast sündi ka rinnapiima kaudu haigusevastaseid antikehi, mis kaitsevad ka uut ilmakodanikku.
“Kuigi puuduvad ka kliinilised uuringud rinnaga toitvatel emadel, võib seni kogunenud andmete põhjal vaktsineerimist neilegi soovitada. Esmased andmed on näidanud, et vaktsineerimise järgselt sisaldab rinnapiim Covid-19-vastaseid antikehi, mis võivad aidata last kaitsta nakatumise ja haigestumise eest,” sõnab naistearst. Seega ka rinnaga toitmine ei ole vastunäidustuseks Covid-19 vastu vaktsineerimiseks. Vastupidi, nii on võimalik kaitsta ka beebit.
mRNA vaktsiinid geene ei mõjuta
Eestiski pakutakse täna rasedatele mRNA vaktsiine. Seejuures ringleb arusaamine, et need vaktsiinid võivad mõjutada meie geene ja kahjustada ka loodet. “Seni kogunenud andmete ja läbiviidud kliiniliste uuringute põhjal ei muuda mRNA vaktsiinid inimese DNAd ja selles paiknevaid geene ega kahjusta loodet,” lükkab naistearst müüdi kohe ümber.
Niisiis ei ole mitte mingit bioloogilist alust arvata, et mRNA vaktsiinid mõjutavad meie geene või kahjustavad loodet/rasestumist. Samuti ei mõjuta vaktsineerimine viljakust. Rasedus või raseduse planeerimine ei ole vastunäidustus vaktsineerimiseks ja arstid pigemini soovitavad seda teha, sest rasedatel võib Covid-19 haiguse kulg olla raskem ja vaktsineerimine aitab ära hoida raske haigestumise.
Rasedad on Covid-19 raske kulu riskigrupp, kellel tekib rohkem haiguse tüsistusi. Lapseootel koroonahaiged vajavad oluliselt suurema tõenäosusega intensiivravi kui samas vanuses mitterasedad naised. Ka on Covid-19 põdevatel rasedatel enneaegse sünnituse risk kõrgem kui ilma haiguseta rasedatel.
Nende riskide tõttu soovitavadki üle maailma eksperdid lapseootel naistel vaktsineerida, eriti kui Covid-19 nakatumisrisk on kõrge või naine on oma tervise tõttu riskirühmas. Lõplik otsus jääb muidugi igaühe enda langetada.