Rahastama hakatakse ka uut toimeainet opikapoon, mis on mõeldud Parkinsoni tõve raviks. Ravimi hüvitamine annab aja jooksul süveneva haigusega patsientidele alternatiivse suukaudse ravivõimaluse enne invasiivsete ja oluliselt kallimate ravimeetodite kasutuselevõttu. Patsiente, kes seda ravimit vajavad, on hinnanguliselt 120. Tervisekassale on lisakulu 156 000 eurot aastas.
Alates juulist hakkab tervisekassa rahastama uut toimeainet tafamidis, mis on vajalik harvaesineva valguainevahetuse häirega patsientide raviks. Ilma ravita on patsientide keskmine elumus pärast diagnoosi kaks kuni kuus aastat. „Praegu ei ole Eestis spetsiifilisi ravivõimalusi rahastatud ja vajadus efektiivse ravivõimaluse järele on suur. Tafamidisega tehtud uuringute andmetel pikendab ravim patsientide elumust enam kui kahe aasta võrra. Ravi vajab 15-20 patsienti ja sellest tulenev lisakulu on tervisekassale 605 000 eurot aastas,” ütles Getter Hark.
Hüvitamisele tuleb ka uus ravim Cibinqo, mida kasutatakse mõõduka või raske atoopilise dermatiidi ravis. Tegu on põletikulise nahahaigusega, mida iseloomustab piinavalt sügelev lööve ja väga kuiv nahk. Uus ravim on sama efektiivne ja ohutu kui juba rahastatud alternatiivid. Ravimi hüvitamisega saavutatakse sääst ravimihüvitiste eelarves ja laieneb patsientide ravivalik.
Kättesaadavamad diabeediravimid ja vähiravimid
Ühe olulise uuendusena paraneb paljude tervisekassa hüvitatavate soodusravimite loetelus olevate II tüüpi diabeedi ravis kasutatavate ravimite kättesaadavus. Nende hulgas on näiteks toimeained sitagliptiin, vildagliptiin, dapagliflosiin ja semaglutiidi suukaudne ravimvorm.
„Rahastustingimuste muutmisega leevendab tervisekassa ravimite kasutamisele eelnevate või samaaegselt kasutatavate ravimite nõudeid. Suukaudsel semaglutiidil kaotatakse kehamassiindeksi piirang ja dapagliflosiini saab edaspidi suurema soodusmääraga kasutada ka monoravina, kui metformiin on vastunäidustatud või patsiendil on kaasuva haigusena sümptomaatiline südamepuudulikkus või krooniline neeruhaigus. Selle tulemusel muutuvad ravimid diabeediga patsientidele oluliselt kättesaadavamaks ja see toob mõningast leevendust süstitava semaglutiidi tarneraskustele. Muudatus mõjutab tuhandeid patsiente ja selle hinnanguline lisakulu on tervisekassale umbes 600 000 eurot aastas,” rääkis Getter Hark.
Samuti leevendatakse toimeaine dapagliflosiini välja kirjutamise tingimusi kroonilise neeruhaiguse korral, mis parandab ravimi kättesaadavust umbes 4000 patsiendi jaoks. See tähendab, et ravi saavad alustada ka need, kellele see seni ei olnud suure omaosaluse tõttu võimalik.