Üleminekueas kaebab iga neljas naine uriinipidamatuse üle. Menopausi saabudes langeb naistel naissuguhormoonide tase, mille tagajärjel lõtvuvad koed, sh vaagnapõhja struktuurid. Östrogeeni vähesusest tingitult õheneb tupe, kusiti ja põie limaskest. Koed muutuvad kergemini kahjustatavaks, sagenevad põletikud, halveneb verevarustus, suureneb vastuvõtlikkus nakkustele ning oht tupe ja emaka allavajeks, tekib vähem tupevedelikku.
Tupekuivus on normaalne muutus, kuid põhjustab märkimisväärset ebamugavust: kipitust või sügelust tupes ning valu ja ebamugavustunnet seksuaalvahekorra ajal. Seisundit võib esineda igas vanuses naistel, kuid kuna see on tugevalt seotud hormoonidega, siis mõjutab sagedamini neid naisi, kes jõudnud menopausiikka. Abi leiab siin niisutavatest geelidest ja tupeküünaldest. Need sobivad ka siis, kui tupekuivus on tingitud stressist või mõnel muul põhjusel. Intiimhügieen on nüüd tähtsam kui seni. Kindlasti tuleks pesuvahend valida apteegist ja eelistada just sellist, mis rahustaks nahka ja soodustaks heade bakterite kaitsevõimet.
Mis on mis? Kandidoos või vaginoos?
Kandidoosi tüüpilised sümptomid on sügelus ja kipitus tupes, rohkenenud kohupiimataoline paks valge voolus, välisgenitaalide punetus, ärritus ja valu. Tihti võivad esineda valulikkus või põletustunne urineerimisel ning valu seksuaalvahekorra ajal.
Bakteriaalse vaginoosi puhul ärritusnähud tavaliselt puuduvad, nahapunetust ei esine. Tupevoolus on rohke, hallikasvalge või rohekas, vedel ja halvalõhnaline (lõhn meenutab nn vana kala lõhna). Tegelikkuses võivad esineda ka mõlemad korraga ehk siis, kui mikrofloora tasakaal on paigast ära läinud, hakkavad tihti vohama nii halvad bakterid kui ka seened.
Sellepärast on eriti oluline õige mikrobioloogilise tasakaalu säilitamine. Kuna head bakterid tunnevad ennast hästi just happelises keskkonnas, on oluline õige pH säilitamine igapäevases hügieenis. Selleks tuleb välissuguelundeid pesta kas lihtsalt voolava veega või soovi korral spetsiaalse intiimgeeliga, mida müüakse apteegis. Niisuguste pesuvahendite pH-tase on madalam (tavaliselt 3,5–4,5) ning need sisaldavad tihti ka piimhapet, mis aitab säilitada naha happelist kaitsekihti ja vältida infektsioonide teket.
- Kindlasti ei tohi pesta tuppe seestpoolt. Samuti on soovituslik kanda puuvillast aluspesu.
- Et nii bakteriaalne vaginoos kui ka kandidoos tekivad sagedamini aluselisemas tupekeskkonnas, siis võib korduvate episoodide ennetamiseks happelise keskkonna säilitamiseks periooditi kasutada ka piimhapet sisaldavaid tupekuule.
- Kui sümptomid ägenevad tihti just peale menstruatsiooni, võib abi olla korduvkasutatavatest lekkekindlatest aluspükstest või menstruaalanumast. Erinevalt tampoonist ei ima menstruaalanum tupekeskkonnale kasulikku sekreeti, nii ei saa tupe normaalne keskkond häiritud.
NB! Tõsisema murega pöördu arsti poole
Hea mikrofloora säilitamine, korrektne intiimhügieen, tervislik toitumine ja seeläbi vastupanuvõime suurendamine, vaagnapõhjalihaste tugevdamine, piisavalt sagedane aluspesu, hügieenisidemete vahetamine, tampoonidele alternatiivide eelistamine ning juhupartneriga seksuaalvahekorda astudes kondoomi kasutamine on probleemide ennetamisel väga olulisel kohal, kuid paraku ei saa kõiki tervisemuresid alati ennetada. Tõsisema probleemi tekkimisel tuleb kohe ühendust võtta pere- või naistearstiga, et probleemile varakult lahendus leida.