Kasuks geenidoonoritele: uus geeniinfoportaal hakkab jagama personaalset haiguste riskiinfot

Geenidoonoritele mõeldud teadusportaal.Foto: Geenivaramu

Tartu Ülikooli Eesti geenivaramu kutsus 1000 valitud geenidoonorit testima uut portaali MinuGeenivaramu. Praegu veel arendamisjärgus oleva veebikeskkonna kaudu hakatakse geenidoonoritele jagama personaalset teavet nende geneetiliste eelsoodumuste ja päritolu kohta.

Geenidoonorite portaalis hakatakse pakkuma personaalset infot viies valdkonnas: teist tüüpi diabeedi ja südame isheemiatõve eelsoodumuste, kofeiini lagundamise kiiruse, geneetilise päritolu ning teatud ravimite sobivuse kohta. Geenivaramu juhiprofessor Lili Milani sõnul aitab teave geenidoonoritel end ja oma tervist paremini tundma õppida.

„Teist tüüpi diabeeti ja südame-veresoonkonnahaigusi, mille kohta me muu hulgas teadusuuringutel põhinevat riskiinfot jagame, saab tervisliku eluviisiga edukalt ennetada. Loodame, et motiveerime geenidoonoreid rohkem oma tervise peale mõtlema ja tervislikumaid valikuid tegema,“ ütles Milani.

Enam kui 212 000 geenidoonorit on geenivaramuga liitudes aidanud kaasa teaduse ja meditsiini arengule. Tänu neile on võimalik uurida geenide rolli tervise hoidmisel. Milani sõnul nõuab saadud teadmiste praktikasse jõudmine küll aega, kuid lõpuks pikendab see paljude inimeste tervena elatud aastaid.

„Kuigi geenidoonoriks olemise juures on tähtsal kohal hea tunne teaduse hüvanguks panustamisel, siis püüame portaaliga täita paljude geenidoonorite ootusi ja võimaldada neil saada osa geenivaramu pikaaaegse töö viljadest,“ ütles ta.

Valitud geenidoonorid testivad portaali

Portaal MinuGeenivaramu on arendusjärgus ja esialgu kutsuti seda testima 1000 geenidoonorit, kes moodustavad esindusliku rühma eri demograafiliste näitajatega inimestest. Et portaali avalikustamine sujuks tõrgeteta, püütakse testimisel tuvastada võimalikud kasutusprobleemid ja need lahendada.

Milani sõnul kutsutakse mõne kuu pärast järgmisesse testimisfaasi veel 9000 geenidoonorit. „Portaali avamine kõikidele geenidoonoritele oleneb sellest, kuidas sujub testimine,“ lisas ta.

Terviseminister Riina Sikkut avaldas tunnustust nii geenivaramule innovaatilise digilahenduse väljatöötamise eest kui ka kõikidele asjaosalistele, kes on aidanud geenivaramul lahendada projektiga seotud eetilisi ja juriidilisi küsimusi.

„Portaal on suurepärane näide, kuidas teadusesse panuse andmine jõuab inimesteni ringiga tagasi,“ sõnas Sikkut. Geenidoonorite portaalis jagatav geeniinfo ei jõua küll kohe arstideni, kuid ministri sõnul töötavad sotsiaalministeerium ja tervisekassa praegu selle nimel, et juba sel aastal saaks esimese personaalmeditsiini võimalusena kasutusele võtta rinnavähi ennetusteenuse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.