Eesti iduettevõte Better Medicine on võtnud endale missiooni õpetada tehisintellektile selgeks, kuidas leida inimese kehast üles vähk ning kuidas jälitada inimese kehas vähi metastaase. Ettevõtte juht Priit Salumaa leiab, et rahvastiku kiire vananemise ja töökäte puuduses saab just tehisintellekt aidata täita tervishoius tekkivaid tühimikke.
Better Medicine on koos Tartu Ülikooli Kliinikumi arstidega töötanud Tartus ja Tartumaal 2021. ja 2022. aastal tehtud kopsuvähi sõeluuringu pilootprojekti juures ning tegelenud sellega, kuidas muuta vähi leidmine kiiremaks ja tõhusamaks. „Meie tehisintellekt oskab vaadata kompuutertomograafiga tehtud pilte ning leida sealt üles vähikolded, need mõõta ja anda ka esialgne hinnang, missuguse vähikolde tüübiga on tegu,“ kirjeldas Salumaa.
Kopsuvähi sõeluuringu pilootprojekti juhtinud Tartu Ülikooli Kliinikumi kopsukliiniku juht ja rindkerekirurg Tanel Laisaare sõnul saab Eestis igal aastal üle 800 inimese teada, et neil on kopsuvähk. Igal aastal sureb Eestis kopsuvähki 600 inimest. „Tegemist on kõige suurema surmapõhjustajaga pahaloomuliste kasvajate seas – kopsuvähk põhjustas 2020. aastal 18,2% kõikidest vähisurmadest maailmas,“ tõdes dr Laisaar.
See lugu on Geeniuse ja PRO tellijatele.
Logi sisse või vormista tellimus
Tellija andmed
Soovid maksta arvega, teha hulgitellimuse või otsid teistsugust tellimust? Kõik tellimisvõimalused leiad siit.