Pane pea ja jalad tööle – liikumisaasta kutsub orienteeruma

Orienteerumine on tore spordiala, mis ühendab endas liikumise ja mõttetöö.Foto: Shutterstock

Üle Eesti toimuvatele liikumisaasta orienteerumispäevakutele võib igaüks minna end proovile panema, sest radu pakutakse igale eale ja tasemele – on nii lihtsamaid kui keerulisemaid, nii lühemaid kui pikemaid.  

Orienteerumine ei tähenda vaid võistlussporti, seda saab harrastada ka lihtsalt mõnusa ja põneva liikumisviisina värskes õhus endale sobivas tempos. Orienteerumisradadele on paigutatud kontrollpunktid, mille orienteeruja peab ettenähtud järjekorras läbima. Orienteerumine on väga kaasahaarav tegevus – see on nagu põnev mäng, kus punktide otsimine ja leidmine tekitab parasjagu hasarti, nii et avastad end ikka ja jälle märkamatult liikumas. 

Liikumisaasta kutsub orienteerumise õpperajale

Hõlpsaim viis orienteerumisega tutvust teha on osaleda orienteerumispäevakul. Septembris toimub üle Eesti 34 päevakut, millest kümnele on üles seatud liikumisaasta õpperada.  

Tegemist on algajatele mõeldud lihtsate ja lühikeste radadega, mille eesmärgiks on julgustada inimesi orienteerumist proovima. Õpperajal osalejad saavad soovi korral tuge kogenud juhendajatelt. Juhendajad selgitavad orienteerumise algtõdesid, teevad kaardi kasutamise kiirkursuse ning vajadusel tulevad koos esimesi punkte läbima. Juhendaja leiad päevaku teabetelgist.

Liikumisaasta orienteerumise õpperaja kaardi ning SI-pulga, millega kontrollpunktide läbimist fikseerida, saab kohapeal tasuta.  

Liikumisaasta õpperada saab läbida järgmistel päevadel: 

  • 06.09 Rapla päevak 
  • 06.09 Võrumaa kolmapäevak Võru Kesklinna kooli juures 
  • 13.09 Jõgevamaa päevak Palamusel 
  • 13.09 Ida-Virumaal Narva Vanalinnas 
  • 14.09 Tallinna päevak Haaberstis
  • 14.09  Saaremaa päevak Kuressaares
  • 19.09 Põlvamaa päevak Salamaal 
  • 20.09 Lääne-Virumaa päevak Haljalas 
  • 21.09 Tartumaa päevak Elvas 
  • 28.09 Pärnumaa päevak Niidupargis

Lisainfot saab vaadata SIIT.

Pane ennast proovile ka linnaorienteerumisel

23.-30. septembrini toimuva üleeuroopalise spordinädala raames toimub Eestis mitmeid liikumissündmusi, kuhu on oodatud igas vanuses osalejad sõltumata nende kehalisest võimekusest. Spordinädala tippsündmuseks on #BeActive Night, mis toimub erinevates Euroopa linnades ja kutsub inimesi liikumist nautima. Eestis kutsutakse selle raames kõiki linnaorienteerumist proovima. 

23. septembril toimub #BeActive Night avasündmus Tallinnas, Kadrioru pargis. Osalejatel on võimalik valida 5 km ja 2 km orienteerumisraja vahel, mis kulgevad üle 300 aasta vanuses Kadrioru pargis. Kohapeal on juhendajad, kes tutvustavad orienteerumise põhitõdesid ja õpetavad kaarti lugema. Üritus on ilma eelregistreerimiseta ning kõigile osalejatele tasuta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.