Tervishoid

Uuring: liiklusmüra põhjustab igal aastal Tallinnas keskmiselt 125 ning Tartus 22 haigestumist südame isheemiatõppe

Raskeliikluse keelamine Tallinnas Sõpruse puiesteel vähendaks südame isheemiatõppe haigestumiste arvu aastas 19–20% ning suurt häiritust esineks vähem 17% elanikest. Pildil tipptunni liiklus Tallinnas Mustamäel.Foto: Mihkel Maripuu/Postimees/Scanpix

Rubriiki toetab

Tartu Ülikooli arstiteadlaste ja Keskkonnainvesteeringute keskuse (KIK) koostöös valmis uuring, millega hinnati, kuidas sobib Euroopa Komisjoni uue direktiiviga kehtestatud metoodika Eesti tingimustes kasutamiseks. Samuti uuriti, kuidas mõjutab auto-, raudtee- ja lennuliikluse müra tervist Tallinna ja Tartu linnas ning põhimaanteede ääres.

Liiklusmüra tekitab uneprobleeme ja suurendab südamehaiguste riski

Uuringu üks eesmärk oli hinnata liiklusmüraga kaasnevaid tervisemõjusid ning müra vähendavate meetmetega saadavat tervisekasu. “Kõik see on vajalik, kuna liiklusmüra võib tekitada häiritust, uneprobleeme ning suurendada südameveresoonkonna haiguste riski,“ selgitas uuringu vajalikkust Tartu Ülikooli keskkonnatervishoiu dotsent Hans Orru.

Johtuvalt eelnevalt valminud mürakaardistamistest selgus, et pea pooled Tallinna ja Tartu linna elanikud on kokku puutunud potentsiaalselt tervist ohustava autoliikluse müraga ning põhimaanteede ääres on kokkupuude kõrge müratasemega ligi 6000 inimesel.

Uuringust selgus, et selline autoliikluse müra põhjustab keskmiselt igal aastal Tallinnas 125, Tartus 22 ning põhimaanteede ääres 2 haigestumist südame isheemiatõppe.

Liiklusmüra on väga häiriv ligi veerandile tallinlastest

Liiklusmürast tulenev suur häiritus esineb 12% Tallinna ja 10% Tartu linna elanikel. Peamiselt häirib inimesi autoliikluse müra, vähem raudtee- ja lennuliikluse oma, kuna sellega puutub kokku vähem inimesi. Põhimaanteede ääres esineb suur häiritus arvutuslikult veidi vähem kui 1000 elanikul.

Öine liiklusmüra häirib märkimisväärselt ligi 3% Tallinna ja Tartu linna elanike ning põhimaanteede ääres veidi enam kui 100 elaniku und. Peamise osa unehäiretest põhjustab kokkupuude autoliikluse müraga, väike roll on raudtee- ja lennuliiklusel.

Müra vähendavad meetmed parandaksid olukorda tunduvalt

Uuringu eestvedaja  Hans Orru sõnul on oluline märkida, et kui võtta kasutusele müra vähendavaid meetmeid, on võimalik tervisemõjusid vähendada.

“Viiest uuringualast Tallinnas andis suurima tervisekasu raskeliikluse keelamine Sõpruse puiesteel, kus südame isheemiatõppe haigestumiste arv väheneks aastas 19–20% ning suurt häiritust esineks vähem 17% elanikest,” selgitas Orru.

Ta lisas, et muudest võimalikest meetmetest annaksid kiiruse piiramine ja mürakaitseekraanid sarnase tulemuse.

Uus metoodika sobib müra vähendavate tegevuskavade koostamiseks

Keskkonnaministeeriumi välisõhu ja kiirgusosakonna peaspetsialisti Reet Pruuli sõnul näitab tehtud uuring, et uus metoodika on tänuväärne tööriist mürakaartide ja müra vähendamise tegevuskavade koostamisel ekspertidele ja ametnikele, et hinnata liiklusmürast tingitud tervisekahju ja müra vähendamise meetmete elluviimisest saadavat kasu.

Uuringu tulemustega saab lähemalt tutvuda Tartu Ülikooli kodulehel siin. Samuti tutvustatakse tulemusi 15. oktoobril kell 10.00-12.30 toimuval veebiseminaril – täpsema päevakava leiab siit ning registreeruda saab siin. Kõikidele huvilistele saadetakse eelnevalt link üritusel osalemiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.