Uudis

26. september: ööpäevaga lisandus 47 positiivset testi

Viimase 14 päeva haigestumus 100 000 inimese kohta on 38,38

Foto: Shutterstock

Viimase ööpäeva jooksul analüüsiti Eestis 2646 haigust COVID-19 põhjustava SARS-CoV-2 viiruse esmast testi, millest 47 testi tulemus osutus positiivseks.

Rahvastikuregistri andmetel laekus enim uusi positiivseid testitulemusi Harjumaale, kus koroonaviirusesse nakatumine tuvastati 20 inimesel. Ida-Virumaale laekus 13, Võrumaale 4, Viljandimaale 2 ning Raplamaale samuti 2 uut positiivset testitulemust. Tartumaale, Hiiumaale, Lääne-Virumaale ja Pärnumaale lisandus 1 uus koroonaviiruse juhtum. Kahel positiivse testitulemuse saanul puudus rahvastikuregistris märgitud elukoht. Reeglina on sellisel juhul tegemist välismaalasega.

Viimase 14 päeva haigestumus 100 000 inimese kohta on 38,38.

Harjumaa 20 uuest juhtumist seitse on seotud nakatumisega pereringis, kuuel juhul saadi viirus töökohal. Viiel juhul on nakatumise asjaolud täpsustamisel, ühel juhul pole nakatumise allikas teada. Põhja regionaalosakonna inspektorite jälgimisel on ligi 2000 inimest, kellest 255 on haigestunud.

Kokku saab põhja regionaalosakonna tööpiirkonnas eristada viite kollet, millest suurimad on Läänemere gümnaasiumi ja Ida-Tallinna keskhaigla 30 haigestunuga kolded. ITK puhul on kolmekümnest haigestunust 19 haigla töötajad, Läänemere gümnaasiumis on haigestunud 22 õpilast ja 8 õpetajat. Päästeameti koldega on seotud seitse juhtumit, nakatumisega töökohal kuus ja pereringis samuti kuus juhtumit.

Ida-Virumaa uutest juhtumisest 4 on seotud nakatumisega pereringis, 3 nakatumisega koolis ning 2 nakatumisega töökohal. Ühel juhul toodi viirus sisse Venemaa Föderatsioonist ning ühel juhul saadi haigus tuttavalt. Lääne-Virumaa juhtum on seotud nakatumisega pereringis.

Kokku on ida regiooni tööpiirkonnas 7 aktiivset kollet, millest Kohtla-Järve töökoha koldega on seotud 7, esimese Sillamäe töökoha koldega 13 ja teise Sillamäe töökoha koldega 6 inimest. Tutvuskonna koldega on seotud 30, Tammiku põhikooli koldega 11 ning Kohtla-Järve sünnipäeva koldega 5 inimest. Täna lisandis Ida-Virumaale ka teine pereliikmete ja tuttavate kolle, kuhu hetkel kuulub 5 inimest (neist 1 elab Tallinnas). Ida regionaalosakonna jälgimisel on üle 900 inimese, kellest on haigestunud 171.

Võrumaa 1 juhtum on seotud nakatumisega pereringis ning 1 nakatumisega töökohal. Ülejäänud terviseameti lõuna regionaalosakonna tänaste haigusjuhtumite asjaolud on selgitamisel. Lõuna regiooni tööpiirkonnas on tänahommikuse seisuga 3 kollet – 21 inimesega Võru sünnipäeva kolle, 11 inimesega matusekolle ja töökoha kolle (14 inimest). Lõuna regionaalosakonna jälgimisel on koroonaviirusega seoses üle 300 inimese, kellest 47 on haigestunud.

Pärnumaa uus juhtum on seotud nakatumisega töökohal. Hiiumaa uus juhtum on seotud Ida-Tallinna keskhaigla koldega, inimene elab ja töötab reaalselt Tallinnas. Lääne regionaalosakonna jälgimisel on 14 positiivset ja 141 lähikontaktset.

Terviseamet paneb südamele: Kuna lähikontaktiks loetakse olukorda, kus inimesed viibivad teineteisele lähemal kui 2 meetrit ja pikema aja jooksul kui 15 minutit, siis haigena koosviibimisele minek on kindel viis oma sõpru nakatada – sageli viibitakse tunde tihedalt koos kinnises ruumis ning räägitakse valjul häälel. Viimane aitab viiruseosakestel aga veelgi paremini levida.

Kindlasti võiksid üritustel osalejad oma telefoni paigaldada koroonaäpi HOIA, mis aitab võimalikku lähikontakti tõhusamalt tuvastada.

Seoses koroonaviirusega vajab haiglaravi 31 inimest

26. septembri hommikuse seisuga vajab Eestis koroonaviiruse tõttu haiglaravi 31 inimest, juhitaval hingamisel pole ühtegi patsienti. Koju saadeti 5 inimest ning 1 patsient viidi üle mitte-COVID osakonda. Uusi COVID-19 haigusjuhtumeid avati kuus.

Tänaseks on haiglates lõpetatud 454 COVID-19 haigusjuhtumit 441 inimesega.

26. septembri seisuga on tervenenud 2499 inimest. Neist 1913 inimese (76,6%) haigusjuhtum on lõpetatud, 586 inimese puhul (23,4%) on positiivsest testist möödunud rohkem kui 28 päeva ja inimene ei viibi haiglaravil ehk ootab tervenemise kinnitamist.

Eestis on kokku tehtud üle 202 000 esmase testi, nendest 3165 ehk 1,56 protsenti on olnud SARS-CoV-2 viiruse suhtes positiivsed. Koroonatestide täpsemat statistikat saab vaadata www.terviseamet.ee/koroonakaart.

Soovitatav on kanda maski

Järgmised nädalad on kriitilised viiruse kontrolli alla saamiseks. Maski kandmine ei ole Eestis küll kohustuslik, kuid mask on väga hea täiendav meede distantsi hoidmisele, heale kätehügieenile ja heale respiratoorsele hügieenile.

Maski tuleb kanda kõigil mistahes haigussümptomitega inimestel avalikus kohas viibides või vältimatu lähikontakti korral. Maski peaksid kandma kõik koroonaviirusesse haigestunute kontaktsed, isegi siis kui sümptomeid veel pole. Maski tasub kanda külastades rahvarohkeid suletud ruume, nagu näiteks poed, kaubanduskeskused, ühistransport jm. See on tungivalt soovitatav just nendes piirkondades, kus on tekkinud uued nakkuskolded.

Maski tuleks kanda ka väljas rahvarohketes kohtades viibides, kui pole võimalik hoida võõraste inimestega distantsi. Oluline on maski paigaldada, kanda ja eemaldada õigesti, ennast nakatamata. Pärast maski eemaldamist tuleb käed desinfitseerida.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.