Alanud on gripiviiruse epideemiline levik

Grippi haigestunu ohustab teisi päev enne sümptomite ilmumist, nakkavuse periood kestab kuni 7 päeva, väikelastel kuni 21 päeva.Foto: Shutterstock

Terviseamet tuletab meelde, et praegu on käes intensiivne viiruste hooaeg, mistõttu on eriti oluline tähelepanu pöörata oma tervisele ja ennetusmeetmetele.

Terviseameti statistika näitab, et Eestis on alanud gripiviiruse epideemiline levik. Nädalaga haigestus ägedatesse respiratoorsetesse nakkustesse 6615 inimest. Gripijuhte registreeriti nädalaga 466, millest laboratoorselt kinnitati 236 juhtu. Grippi haigestumine on kasvanud 145% võrra. Peamiselt haigestuvad kuni 14-aastased lapsed. Haigestumise intensiivsust saab hinnata keskmiseks, gripi ja SARS-CoV-2 viiruste levikut laialdaseks.

Eelmisel nädalal vajas gripi tõttu haiglaravi 12 patsienti. Hooaja algusest on kokku hospitaliseeritud 76 inimest, neist pooled on olnud lapsed ja noorukid. Gripp ohustab enim kuni 2-aastaseid lapsi, sest sageli pole nad vaktsineeritud ega viirusega kokku puutunud, mistõttu puudub nende organismil vastupanuvõime viiruse vastu. Samuti võib haigus raskelt kulgeda üle 60-aastastel ja krooniliste haigustega inimestel.

Nädalaga lisandus 6378 COVID-19 haigusjuhtu. Registreeritud haigusjuhtude üldarv on kasvanud 6,3% võrra. COVID-19 haigestumus on stabiliseerumas. Nädala jooksul hospitaliseeriti 361 patsienti. COVID-19 põhihaiguse tõttu vajas hospitaliseerimist 131 patsienti. Peamiselt vajavad haiglaravi üle 60-aastased vaktsineerimata inimesed.

Praegu on käes intensiivne viiruste hooaeg, mistõttu on eriti oluline tähelepanu pöörata oma tervisele ja ennetusmeetmetele. Nii gripi kui ka COVID-19 puhul võivad esialgu olla väga kerged sümptomid: kerge köha ja nohu, kurguvalu jne. Haigena tööl või koolis käimine koormab nakkusega võitlevat organismi, mis omakorda suurendab tüsistuste riski ja raskendab haiguse kulgu.

Selleks, et ära hoida viiruste levikut oma pere, sõprade ja lähedaste seas, pea meeles:

  1. Haigena püsi kodus!
  2. Riskirühma inimesi külasta vaid siis, kui oled terve.
  3. Kahtluse korral testi ennast. Pea meeles, et haiguse esimestel päevadel ei pruugi kiirtest usaldusväärset tulemust anda. Vajadusel korda testi mõni päev hiljem.
  4. Haigestumise korral võta ühendust perearstiga või nõuandeliiniga 1220.
  5. Riskirühma inimesena väldi rahvarohkeid kohti või kanna seal maski.
  6. Vaktsineeri ennast, kui pole seda veel jõudnud teha.
  7. Järgi üldiseid hügieenireegleid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.