Algavad koroonaviiruse antikehadega ninasprei kliinilised uuringud

Icosageni tegevjuht professor Mart Ustav.Foto: Sille Annuk / Postimees / Scanpix

Tänasest algavad koroonaviiruse antikehadega BioBlock ninasprei kliinilised uuringud kahes Tallinna perearstipraksises.

Kuigi ninasprei on juba müügil ning laboriuuringud on näidanud selles olevate antikehade blokeerivat mõju vähemalt nelja viirustüve vastu, tahetakse kliinilise uuringuga pakkuda veelgi põhjalikumat ja usaldusväärsemat kinnitust toote tõhususest.

„Kliinilise uuringu käigus on võimalik teada saada, kui tõhus on BioBlock inimorganismi kaitsel SARS-CoV-2 viirusesse nakatumise ärahoidmisel ning kuivõrd mõjutab BioBlocki kasutamine haiguse kulgemist ning raskemate haigusjuhtude ära hoidmist,” ütles kliinilise uuringu juht, Tartu Ülikooli peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudi professor Anneli Uusküla.

“Loodame, et Tallinna ja Harjumaa Covid-19 diagnoosi saanud inimesed tulevad koos peredega uuringuga kaasa. Nende panus on selle Eesti teadust edendava uuringu õnnestumises kõige tähtsam,“ lisas Uusküla.

Chemi-Pharmi juhataja Ruth Oltjeri sõnul on eesmärk koostöös teadlastega SARS-CoV-2 antikehadega ninasprei kaitsevõimet igakülgselt uurida. Nii tahetakse anda ninasprei kasutajatele põhjalikumat teavet kaitse tõhususe kohta. “Laboriuuringud ja varased testid on juba näidanud, et BioBlock töötab nii Wuhani, Brasiilia, Suurbritannia kui ka Lõuna-Aafrika viirusetüve vastu. India tüve osas on testid käimas,” lisas Oltjer, märkides, et huvi toote vastu on väga suur nii kodu- kui ka välismaal.

„Pole kahtlust, et hüperimmuniseeritud lehma ternespiimast toodetud antikehad inaktiveerivad SARS-CoV-2 viirust, me soovime nüüd teada saada, kui efektiivselt suudavad nad seda teha inimese nina limaskestal, kui kasutada ninaspreid,“ lisas Icosageni tegevjuht professor Mart Ustav.

Uuringud viiakse läbi Telliskivi perearstikeskuses ning Mustamäe ja Nõmme perearstikeskuses. Selles saavad osaleda parasjagu haigust põdevad inimesed koos pereliikmetega. Kliinilisse uuringusse kaasatakse 342 vabatahtlikku. Uuringu metoodika töötasid välja Tartu Ülikooli teadlased ning selle läbiviimiseks on heakskiidu andnud Tartu Ülikooli inimuuringute eetika komitee.

Ennekõike kutsuvad kliinilist uuringut läbiviivad perearstid osalema oma nimistu koroonadiagnoosi saavaid patsiente koos peredega. Võimalusel on nad valmis lisama ka patsiente väljastpoolt oma nimistut.

Bioblock on eestimaine innovatiivne toode, mille kontseptsiooni ja antikehade lahuse töötasid professor Mart Ustavi juhtimisel välja Icosageni teadlased. Ninasprei tootmist ja müüki lubava otsuse on väljastanud terviseamet. BioBlock ei ole juriidiliselt ravim ega meditsiiniseade, kuid selle tooteinfo ja pakendiinfo on kooskõlastatud nii ravimiameti kui ka terviseametiga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.