Eestis arendatakse uudset personaalset rakuteraapiat verevähipatsientide raviks 

Pilt on illustratiivne.Foto: Shutterstock

Tartu Ülikooli Kliinikum, Põhja-Eesti Regionaalhaigla ja Icosagen on ühendanud jõud, et välja arendada ja tuua Eesti patsientideni uudne personaalne rakuteraapia (CAR-T rakuravi), mis pakub lootust ravimatutele verevähipatsientidele.

Igal aastal saab Eestis verevähidiagnoosi üle 600 inimese, kellest paljud surevad esimeste aastate jooksul pärast haigestumist.

Dr Ain Kaare Tartu Ülikooli Kliinikumist nendib, et tänapäeva vähiravis on tehtud suuri edusamme. “Siiski, vaatamata vähiravi väga kiirele arengule, suudame pikaajalist haigusvaba perioodi pakkuda vaid vähestele verevähi patsientidele. See tähendab, et paljude jaoks haiguse progresseerumine jätkub. Uudne personaalne CAR-T rakuravi võimaldaks päästa kuni 50% teatud hematoloogiliste pahaloomuliste kasvajate diagnoosiga ravimatutest haigetest,” toob dr Kaare välja.

Põhja-Eesti Regionaalhaigla hematoloog dr Annett Vapper lisab, et CAR-T on uudne raviviis, mis on muutnud pahaloomuliste verehaiguste käsitlust üle maailma, andes võimaluse tervistumiseks või pikemaks haigusvabaks elumuseks mitmetele patsiendigruppidele, kellel muud raviviisid on ammendunud või osutunud ebaefektiivseks.

“Tulevikus võib CAR-T tehnoloogia potentsiaal ulatuda kaugemale verehaigustest, pakkudes käimasolevate uuringute alusel ravivõimalusi näiteks ka mitmete onkoloogiliste ja reumatoloogiliste haiguste puhul. See on hädavajalik samm personaliseeritud meditsiini ja tõhusama vähiravi suunas. Lisaks saame kaasajastada ravikeskusi, koolitada personali ja luua meditsiini infrastruktuuri, mis võimaldab läbi viia kliinilisi katseid ning toob kaasa teadusliku kompetentsi,” kirjeldab dr Vapper.

Eesti patsientide personaalse rakuravini plaanitakse jõuda paari aasta jooksul

Tanel Mahlakõiv Icosagenist selgitab, et CAR-T rakuravi on innovatiivne ravimeetod, kus patsiendi enda immuunrakud (T-rakud) muundatakse geneetiliselt, mis annab neile võime tuvastada ja hävitada vähirakke. “Kahjuks pole see ravi Eestis veel kättesaadav keerukuse, ravimifirmade limiteeritud tootmisvõimekuse ja kõrge hinna tõttu. Plaanime jōuda personaalse rakuravini Eesti patsientidele paari aasta jooksul. Esmalt keskendume leukeemia ja lümfoomi patsientidele, seejärel lisanduksid teised vähivormid ning teatud tüüpi autoimmuunhaigused,“ sõnab Mahlakõiv.

CAR-T rakuravi käivitamise koostööprojektis osalevad Tartu Ülikooli Kliinikum, Põhja-Eesti Regionaalhaigla ja Icosagen. Icosagen arendab välja tootmisprotsessid, viib läbi eelkliinilised katsed ja toodab kõigile kvaliteedinõuetele vastavad ravirakud.

Tartu Ülikooli Kliinikum ja Põhja-Eesti Regionaalhaigla valmistavad ühiselt ette kliinilise protokolli ja sellega seotud protseduurid, selekteerivad ravi vajavad patsiendid, koguvad ja eraldavad patsiendi rakud ning viivad läbi rakuravi. Koordineeritud koostöös vastutavad mõlemad raviasutused ravikvaliteedi ja patsientide hilisema jälgimise eest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.