Uudis

Esimene HIV-st terveks ravitud inimene suri vähki

Esimene HIV-st terveks ravitud inimene, Berliini patsiendina tuntud Timothy Ray Brown.Foto: Manuel Valdes, File/Scanpix

The Guardian vahendas, et teisipäeval suri 54aastaselt vähki Timothy Ray Brown, kes sai üle 10 aasta tagasi tuntuks kui esimene teadaolevalt HIV-nakkusest paranenud inimene.

Brown õppis ja töötas 1990. aastail Berliinis. 1995. aastal diagnoositi tal seal HIV, ligi 10 aastat hiljem ka leukeemia. Leukeemiast jagu saamiseks siirdati mehele Saksa arsti dr Gero Huetteri juhtimisel harvaesineva geenimutatsiooniga doonorilt pärinenud tüvirakke.

Nimetatud mutatsioon takistas muuhulgas HI-viiruse sisenemist immuunrakkudesse ning meedikud lootsid, et Browni organism saab ühtaegu jagu nii leukeemiast kui ka HIV-st.

Esimene siirdamine tehti mehele 2007. aastal, kuid see osutus ainult osaliselt edukas: HIV näis olevat kadunud, kuid leukeemia paraku mitte. Seetõttu tehti sama doonori tüvirakkudega 2008. aastal teinegi ​​siirdamine, mis toimis ning arstid tunnistasid Browni mõlemast haigusest tervenenuks

Raviloost tehti ettekanne teaduskonverentsil, kus Browni nimetati andmekaitse tõttu “Berliini patsiendiks”. Mõne aasta möödudes tuli Brown siiski “kapist välja” ning temast sai HIV-positiivsete eestkõneleja, kes rõhutas, et ei soovi olla ainus tervenenu ning kindlasti peavad arstid HIV ravi leidmiseks edasipidigi tegema uuringuid.

Brown kehastas HI-viirusesse haigestunute jaoks lootust, et viirusest on võimalik terveneda. Vähk paraku tuli möödunud aastal aga tagasi. “Mul on endiselt hea meel, et mulle tehti siirdamisprotseduurid. See avas uksi, mis varem olid suletud ja inspireeris teadlasi HIV ravimi leidmiseks aina rohkem töötama,” ütles Brown möödunud aastal, kui andis teada vähi taastekkest.

Dr Gero Huetteri sõnul on äärmiselt kurb, et vähk tagasi tuli ja Browni elu võttis, sest HIV-st näis Berliini patsient endiselt vaba olevat. “Timothy sümboliseeris seda, milles paljud teadlased kahtlesid – et HIV-st on võimalik vabaneda,” sõnas Huetter.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.