Uudis

Euroopa ravimiamet hindab Pfizeri koroonavaktsiini tõhustusdoosi vajalikkust

Pfizer-BioNTechi vaktsiin Comirnaty sisaldab mRNA molekuli, mis toimib rakkudele juhendina ogavalgu valmistamiseks.Foto: Shutterstock

Euroopa ravimiamet on alustanud Pfizeri ja BioNTechi koroonavaktsiini Comirnaty kolmanda vaktsiiniannuse ehk tõhustusdoosi kasutamise taotluse hindamist.

Comirnaty vaktsiini tootja on esitanud taotluse, mille järgi tuleks kolmas annus manustada 16-aastastele ja vanematele kuus kuud pärast teist annust. Selle eesmärgiks on viirusvastase vähenenud kaitse taastamine.

EMA inimravimite komitee (CHMP) hindab ettevõtte esitatud andmeid kiirendatud korras. Andmed sisaldavad muuhulgas käimasoleva kliinilise uuringu tulemusi. Uuringus sai ligikaudu 300 terve immuunsüsteemiga täiskasvanut kolmanda vaktsiiniannuse ligikaudu kuus kuud pärast teist annust.

Inimravimite komitee otsustab ettevõtte esitatud andmete põhjal, kas vaktsiiniinfo uuendamine on vajalik. Juhul kui ettevõtte esitatud andmed on piisavad, on seisukohavõttu oodata järgmise paari nädala jooksul.

Lisaks hindab EMA eraldi ka andmeid mRNA vaktsiini (Comirnaty või SpikeVax) täiendava, kolmanda annuse kasutamise kohta nõrgenenud immuunsüsteemiga inimestel. Immuunpuudulikud inimesed, kes ei saavuta piisavat kaitset standardse esmase vaktsineerimisskeemiga, võivad vajada täiendavat annust.

Eelmisel nädalal avaldasid EMA ja Euroopa Haiguste Ennetamise ja Tõrje Keskus (ECDC) oma seisukoha COVID-19 vaktsiinide täiendavate ja booster-annuste osas. Kuigi EMA ja ECDC ei pea COVID-19 vaktsiini kordusannuste manustamise vajadust kiireloomuliseks, hindab EMA käesolevat taotlust, et vajaduse tekkimisel oleks kordusannustest saadav kasu tõendatud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.