Häda kaugvastuvõttudega: võõralt numbrilt tulevatele kõnedele kardetakse vastata

Ida-Tallinna Keskhaigla.Foto: Ida-Tallinna Keskhaigla

Kaugvastuvõtte tegevad tervishoiutöötajad on hädas – inimesed kardavad vööralt numbrilt tulevaid kõnesid ja jäävad ilma kokkulepitud konsultatsioonist, mis on aga oluline ravi järjepidevuse seisukohast.

Kõne haiglast tuleb võõral numbril

Ida-Tallinna Keskhaigla (ITK) klienditeenindusjuht Lea Karik ütles, et on kurb kui patsient ei võta telefoni ja oluline vastuvõtuga seonduv info jääb edastamata.

Karik nendib, et ITK-s olalkse hädas sellega, et inimesed ei võta telefoni vastu ja nii pole ka võimalik konsultatsiooni aega kokku leppida.

“Kõne haiglast võib tulla tundmatult numbrilt. Kui aga inimene on kuskile vastuvõtule aja broneeritud, siis tuleks valmis olla, et temaga võetakse telefoni teel ühendust,” paneb ta südamele.

Kaugvastuvõtt vähendab nakkusohtu

Alates kevadest on Haigekassa võimaldanud teha ambulatoorses eriarstiabis kaugvastuvõtte, kogu perioodi vältel on teinud eriarstid ja õendustöötajad ja osaliselt ka tugispetsialistid: tegevusterapeudid, füsioterapeudid, logopeedid ja psühholoogid.

Kaugvastvõtt on ambulatoorne vastuvõtt, mis toimub vahetu kontaktita, kasutades turvalist info- ja kommunikatsioonitehnoloogia lahendust.

Kaugvastuvõtu sobivuse konkreetse patsiendi terviseprobleemi käsitlemisel otsustab vastuvõttu läbiviiv tervishoiutöötaja. Patsient hoiab nii kokku aega ja vähendab ka võimalikku nakkusohtu.

Lea Karik rääkis, et tervishoiutöötaja otsustab patsiendi terviseandmete alusel, kas on võimalik teha kaugvastuvõttu või on vajalik kontaktvastuvõtt. Patsiendiga võetakse eelnevalt ühendust ja lepitakse kokku kaugvastuvõtu aeg.

Kontaktandmeid tuleb uuendada

Kaugvastuvõtu sujuvaks toimimiseks on vajalik ka kontaktandmete uuendamine.

Karik suunab, et kellel on internetivõimalus, siis peaks patsiendiportaalis I-patsient oma kontaktandmed üle vaatama, et kõik oleks õige: telefoninumber, e-maili aadress. Ning soovi korral saab samas keskkonnas anda ka nõusoleku vastuvõttu meelde tuletava lühisõnumi saatmiseks.

„Kui nõusolekut ei ole, siis me seda meeldetuletust saata ei saa,” nendib Karik ja lisab, et saabunud lühisõnu tuleks muidugi ka tähelepanelikult läbi lugeda: kas kutsutakse kohale või tuleb oodata kokkulepitud viisil ühenduse võtmist.

On oluline, et inimene ei tuleks kohale, kui tegelikult toimub kaugvastuvõtt. Kaugvastuvõtt lepitakse alati ette kokku – kas eelmisel vastuvõtul või telefoni teel – ja tehakse kokkuleppel patsiendiga.

Üle kolmveerandi ITK vastuvõttudest tehakse kaugvastuvõtuna

Nelja kuuga, juuli keskelt novembri keskpaigani, on Ida-Tallinna Keskhaigla teinud üle 11 000 kaugvastuvõtu, mis on 8,7 protsenti kõigist ambulatoorsetest vastuvõttudest.

Eriarstide kõigist ambulatoorsetest vastuvõttudest moodustasid sel perioodil kaugvastuvõtud 79 protsenti, enim on kaugvastuvõtte tehtud endokrinoloogia erialal (57,8 protsenti), õe kaugvastuvõtte on enim tehtud günekoloogia erialal (93,9 protsenti).

Toimetas Triin Raestik

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.