Seni on Eestis veel vähe rakendust saanud personaalsema, tõhusama ja ohutuma ravi määramiseks farmakogeneetiline uuring, mis selgitab inimese geneetika mõju erinevate ravimite toimele organismis.
„Farmakogeneetiline uuring võimaldab arstil hinnata, millised ravimite toimeained millises koguses konkreetsele inimesele võiksid geneetilisest perspektiivist sobida. See omakorda aitab saavutada paremaid ravitulemusi ja vähendab ravimitest tulenevaid kõrvalmõjusid. Hästi üldistatult öeldes, annab farmakogeneetika vastuse selle kohta, kas konkreetse inimese organism reageerib ravimite toimeainetele ootuspäraselt, vajab tavapärasest erinevat annustamist või võib tekitada ohtlikke kõrvalmõjusid,“ selgitas dr Naaber.
Ta näitlikustas, et piltlikult öeldes sõltub inimese geneetikast see, kas näiteks valuvaigistavat ravimite peaks võtma terve tableti, pool tabletti või enam, et see täidaks inimese organismi ja ravimi toimeaine parimat koosmõju ega poleks toksiline. Nõnda annab labori farmakogeneetiline uuring infot üle 200 erineva ravimi toimeaine mõju kohta inimese organismis.
„Antidepressandid ja muud psühhotroopsed ravimid, valuvaigistid, reumavastased ravimid, antikoagulandid, antibiootikumid, viiruse- ja seenevastased ravimid, diabeedivastased ravimid, hüpertensioonivastased ravimid, tsütostaatikumid, prootonpumba inhibiitorid ja statiinid on ainult osa ravimigruppidest, mille puhul saab farmakogeneetika uuringu kaudu teada, kuidas inimese organism neid ravimeid omastab ning seeläbi saavad arstid teha teadlikumaid ja personaliseeritumaid raviplaane,“ loetles dr Naaber ravimite valdkondi, mille puhul on geneetilisest testist kasu nii võimalike kõrvalmõjude ennetuseks kui ka haiguste raviks.
Erinevatest uuringutest selgub, et individuaalsed farmakogeneetilised andmed aitavad ravi tõhusamaks muuta umbes 25% inimesel „Farmakogeneetika eesmärk on aidata arstidel valida patsiendile personaalselt sobivaid ravimeid ning asendada katse-eksitusmeetodil põhinevad raviplaane. See omakorda aitab optimeerida ravikulusid ning vähendada ka haiglaravi vajadust,“ tõdes arst.
Vähi riskifaktori uuringud aitavad haigusele varakult jälile saada
Statistika järgi on Eestis igal kolmandal mehel ja igal neljandal naisel elu jooksul mingi pahaloomuline kasvaja. Vähi puhul on tulemusliku ravi eelduseks kasvajate õigeaegne avastamine. „Paraku jõuavad patsiendid arsti juurde uuringutele liiga hilja – siis, kui juba on midagi „valesti“. Seetõttu hilineb ka ravi,“ sõnas dr Naaber.