Kardioloog: tubakatoodete müük tuleks lõpetada kõigile, kes on sündinud 2008. aastal ja hiljem

Tubaka tarvitamine põhjustab 40% südame-veresoonkonnahaigustest (infarkt, insult), 80% kroonilisest obstruktiivsest kopsuhaigusest ja 90% kopsuvähist.Foto: Shutterstock

Kolmapäeval toimunud mehe tervise konverentsil tegi Põhja-Eesti Regionaalhaigla kardioloog-ülemarst, osakonna juhataja dr Pentti Põder ettekande teemal „Mis murrab mehe südame?“, milles tõi välja, et Eesti mees on ise oma südamemurdja, kuna ei hoolitse oma tervise eest.

„Üldsuremus on Eestis langenud – kõige kõrgem oli see 1994. aastal. Allapoole on tulnud ka südame- ja veresoonkonnahaiguste numbrid,“ sõnas dr Põder. „Haigestumine langeb, kõik on nagu hästi, aga tegelikult on need haigused ikka siin – need on jätkuvalt üks suurimaid terviseprobleeme.”

Kardioloog tõi välja, et kui võrdleme ennast teiste Euroopa riikidega, siis meist on südame-veresoonkonnahaiguste osas eespool ainult Bulgaaria, Rumeenia, Läti ja Leedu. Soomes ja Rootsis on olukord tunduvalt parem.

„Mis on Eesti omapära?“ tõstatas dr Põder küsimuse. „Rootsi meeste haigestumine infarkti vanusegrupiti on selline nagu Eesti naistel: noored haigestuvad vähem, vanemad rohkem. Kõige suuremad riskifaktorid on suitsetamine, ülekaal, kõrge vererõhk. Just neid haigusi põeb Eesti mees kõige rohkem ja see on ka põhjus, miks meil on nii kõrge südame-veresoonkonnahaigustesse haigestumine,” arutles arst.

“Samuti on patsiendid kehvasti ravitud, sest ainult kolmandik neist saab ravi. On vaja, et patsient oleks koostöövõimeline ja tal oleks tahe koostööd teha. Puudulik on samuti riskifaktorite ohjamine – näiteks kõik see, mis on saavutatav elustiili muutusega,“ lisas dr Põder.

Seejuures on kardioloogi sõnul väga suur probleem just suitsetamine. “Meie suitsetamise keskmine protsent on kõrgem kui Euroopa Liidu keskmine, suuri edusamme on teinud meie naabrid Põhjamaad. Eestis on sigaretipakk odavam kui Euroopa Liidus keskmiselt. Suitsetajaid on aga kõige rohkem Bulgaarias – seal on ka kõige odavam suitsupaki hind. Meie meestest suitsetab neljandik, Rootsi meestest vaid 6%. ELi keskmine protsent on 22,“ tõi arst välja.

Dr Põder leiab, et Eesti tervisekäitumine ei ole adekvaatne: „Teen ettepaneku keelata Eestis alates 1. jaanuarist 2024 kõikide tubakatoodete müük kõikidele inimestele, kes on sündinud 1. jaanuaril 2008 ja hiljem.“

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.