Kas tavalised prillid aitavad koroonaviirust eemal hoida?

Hiina teadlased uurisid, kas nägemist korrigeerivad prillid kaitsevad ka SARS-CoV-2 nakkuse eest.Foto: Shutterstock

Koroonaviiruse vältimiseks soovitatakse hoida sotsiaalset distantsi, hoolega käsi pesta ning kasutada maske. Et viirus poeb kehasse muuhulgas ka silmade kaudu, tunnevad prillikandjad õigustatult huvi, kas nägemist korrigeerivad prillid kaitsevad ka SARS-CoV-2 viiruse nakkuse eest.

Hiljuti avaldatud uuringus tõdesid Hiina teadlased, et silmade kaitsmisest on kahtlemata kasu. Toetudes pandeemia algusajal Hiina Hubei provintsis 276 inimese hulgas läbi viidud retrospektiivsele uuringule väitsid teadlased, et nende patsientide osakaal, kes kandsid prille rohkem kui kaheksa tundi päevas, oli oluliselt väiksem SARS-CoV-2 esinemine kui üldpopulatsioonis.

Nende andmete põhjal väidavad teadlased, et prillide kandmine rohkem kui kolmandikul päevast võib pakkuda teatud kaitset SARS-CoV-2 nakkuse eest ja seda seetõttu, et prillid takistavad inimestel oma silmi puudutada.

USA-s asuva John Hopkinsi Ülikooli nakkushaiguste professor Lisa Maragakis avaldas MedicalXpressile siiski arvamust, et kuigi leiud on intrigeerivad, ei tohiks neid pidada lõplikuks tõendiks selle kohta, et laiem avalikkus peaks koroonaviiruse vältimiseks kandma näokaitseid, prille või muid silmi varjavaid isikukaitsevahendeid.

USA meditsiiniteadlane ja epidemioloog dr Aaron Glatt ütles uuringutulemusi kommenteerides, et prillid võivad pakkuda teatud kaitset, kuid ilmselgelt ei kaitse retseptiprillid silmasid täielikult ja õhus lenduvad viiruseosakesed võivad prillide vahelt silma sattuda.

Dr Maragakise sõnul võivad prillid viiruse eest kaitsta, kuid sama tõenäoline on ka see, et nakatumise risk hoopis suureneb, sest prillikandjad puudutavad nägu ja prille, kui prille on vaja eest ära võtta või neid sättida.

Margaksi ja Glatt tõid veel välja, et uuringutulemused on kindlasti huvitavad ja intrigeerivad, kuid  põhines suhteliselt väikesel valimil ja seda prillide kaitsevõimet oleks vaja hinnata uuringutes, mis hõlmavad rohkem inimesi – nii neid, kes on põdenud COVID-19 tüki aja eest, kui ka neid, kel on nakkus diagnoositud alles hiljuti.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.