Uudis

Koroonaviiruse India tüvi võtab järjest enam võimust

Testimine Tallinki laeval.Foto: Tallink Grupp

Nakatumiskordaja on viimastel nädalatel Eestis olnud väga selges langustrendis. Samal ajal aga on murettekitav, et koroonaviiruse India ehk delta tüvi võtab järjest enam võimust. Tegemist on Eestis seni domineerinud UK ehk alfa tüvest nakkavama tüvega.

Võrreldes 22. nädalaga kasvas möödunud nädalal haigestumus Raplamaal (72,9%) ja Läänemaal (8,3%), selgub terviseameti nädala epiidülevaatest. Haigestumine püsib stabiilsena Lääne-Virumaal ja Hiiumaal. Teistes maakondades oli haigestumus langustrendis.

Seejuures Raplamaal täheldatud haigestumise kasv on seotud puhanguga. Nimelt sai juuni alguses Raplamaa lasteaia lõpupeolt alguse India tüvega koroonakolle. Murettegev on, et kahtlusalune India tüvi allub olemasolevatele vaktsiinidele vähenenud tõhususega, samuti on India tüvel kõrgenenud nakatumisvõime.

14. juuniks on esialgsetel andmetel tuvastatud Eestis 55 India tüvega nakatumist. Seejuures 45 neist tuvastati möödunud nädalal – neist 4 sisse toodud ja 41 kohalikku juhtu. Seega kasvas eelmisel nädalal India tüvede osakaal kuni 25%.

Tartu Ülikooli poolt koostatud fülogeneetilise puu järgi on tuvastatud, et puhang, mis leidis aset Raplamaal ja juhud Harjumaal (kokku 42 juhtu) on seotud ühe 13. mail Venemaalt sisse toodud juhuga. Ülejäänud juhud on piiritletud ja edasist levikut ei ole toimunud.

Terviseamet tõdeb, et siseriiklikku levikut ei ole veel täheldatud, kuid tuleb rohkem pöörata tähelepanu testimisele ja isolatsiooni nõuete järgimisele riiki saabujate poolt.

Eelmisel nädalal registreeriti 21 sisse toodud haigusjuhtu, nende osakaal moodustas 5,6% juhtude üldarvust. Kõige rohkem haigusjuhte on seotud reisimisega Venemaale, Soome ja Ukrainasse.

Kui India tüve levik suudetakse kontrolli all hoida, on pilt Eestis juba päris hea. 23. nädala jooksul lisandus 380 haigusjuhtu ja nädalaga vähenes uute juhtude arv 37,9% võrra. Reproduktsiooni alusarv R ehk nakatumiskordaja püsib üle-eestiliselt 0,7, nädal varem oli R 0,74. Esmaspäevase seisuga on viimase 14 päeva haigestumus 100 000 elaniku kohta 74,6.

Sarnase langustempo jätkudes on prognoositavalt juuni lõpus alla 30 nakatunu päevas, juuli keskpaigas 10-20 nakatunut päevas. Langustrendi jätkudes on juuli lõpus keskmine nakatunute arv alla kümne ning võime näha ka ilma ühegi nakatunuta päevasid. Kuid enneaegselt veel rõõmustada ei saa.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.