Merisiilikud Eesti randades: mida teha, kui sellele peale astud?

Merisiilik on kaetud nõelteravate, seest õõnsate okastega.Foto: Shutterstock

Mürgistusteabekeskus hoiatab, et sinivetikate kõrval peaks nüüd Eesti randades tähelepanelik olema ka troopiliste merisiilikute suhtes – esimene õnnetusjuhtum on juba Pirita rannas registreeritud.

Mürgistusteabekeskus hoiatas ühismeedias, et infoliin 16662 sai juuni lõpus kõne seoses Pirita rannas jalga astutud väikese merisiilikuga. Inimene märkas okkalist kerajat loomakest ja tundis tugevat valu ja koheselt tekkis ka torkepiirkonnas tugev paistetus.

Teabekeskus selgitas, et meresiiliku haprad okkad võivad kergesti murduda ja põhjustavadki kudedesse tungides tugevat valu ja nahapunetust. Tavapäraselt jääbki ainukeseks kaebuseks tugev valu.

Esmaabina tuleks nahka pesta kohe rannas soolase ja sooja mereveega. Enamasti ei ole tarvis okkaid eemaldada, kuna need lahustuvad spontaanselt 1-2-3 ööpäeva jooksul. Kestva valu (päevi), iivelduse ja/või oksenduse tekkimisel tuleb pöörduda erakorralise meditsiini osakonda. Ravi on sümptomite kohane, vastumürki ehk antidooti sellele pole.

Merisiiliku näol on tegemist troopilise elukaga, kes on end juba näiteks 2018. aastast sisse seadnud Taani randadesse ning oli aja küsimus, millal ta jõuab meiegi vetesse.

Mürgistusteabekeskus uurib koos terviseameti keskkonnaspetsialistidega veel merisiilikute võimalikku paiknemist meie randades, ent seniks tuleks olla rannas peale sinivetikate tähelepanelik ka merisiilikute suhtes.

Kui märkad merisiilikut, siis helista 16662 ja anna selle asukohast teada!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.