Uudis

Moderna koroonavaktsiin sai Euroopa Ravimiametilt positiivse hinnangu

Foto: Shutterstock

Euroopa Ravimiameti Inimravimite komitee kolmapäevasel koosolekul anti positiivne hinnang ka Moderna koroonavaktsiinile (vaata pressiteadet siit) ning kolmapäeva õhtul peaks Euroopa Komisjon andma sellele Euroopa Liidus kehtiva tingimustega müügiloa. 

Andmeid on hinnatud põhjalikult

Ravimiameti peadirektor Kristin Raudsepp ütles, et mõnenädalase vahega saab Eestis kasutama hakata ka teist koroonavaktsiini ja see aitab kindlasti nii meil kui kogu Euroopas vaktsineerimisega edukamalt hakkama saada.

Euroopa ravimiamet on kinnitanud, et andmeid vaktsiini kvaliteedi, ohutuse ja efektiivsuse kohta on põhjalikult hinnatud, mis annab aluse tingimustega müügiluba välja anda ja vaktsiin kasutusele võtta ka Eestis.

Tegemist on mRNA vaktsiiniga

Euroopa Ravimiameti inimravimite komitee hinnangul on COVID-19 Vaccine Moderna on sarnaselt Pfizer/BioNTechi vaktsiiniga Comirnaty mRNA-tüüpi vaktsiin, mille efektiivsus on tootja andmete hinnangul 94,1 protsenti ning ka selle vaktsiini efektiivsuse saavutamiseks on vaja kahte annust vaktsiini.

Kahe annuse vahe on 28 päeva. Moderna vaktsiini on mõeldud kõigile 18-aastastele ning vanematele. Nagu kõigi ravimite puhul, jälgib Euroopa Ravimiamet tähelepanelikult andmeid vaktsiini ohutuse ja tõhususe kohta, et tagada inimeste tervise kaitse. Komitee töö juhindub teaduslikest tõenditest.

COVID-19 Vaccine Moderna koroonavaktsiini kõige levinumad kõrvaltoimed on kerged või mõõdukad ja kaovad mõne päeva jooksul pärast vaktsineerimist.

Kõige sagedasemad kõrvaltoimed on valu ja turse süstekohas, väsimus, külmavärinad, palavik, kaenlaalused tursed või hellad lümfisõlmed, pea-, lihas- ja liigesevalu, iiveldus ja oksendamine.

Moderna koroonavaktsiini kliinilises uuringus osales veidi üle 30 000 inimese.

Eelhindamise protsessis on veel vaktsiine

Euroopa Ravimiameti müügiloataotluse eelhindamise protseduuris on AstraZeneca ja Oxfordi ülikooli ning Janssen Vaccines ja Prevention B.V. vaktsiinikandidaadid.

Tingimustega müügiluba tähendab, et tootja on kohustatud pärast müügiloa saamist edastama kahe aasta jooksul andmeid nii ravimi ohutuse, efektiivsuse kui kvaliteedi kohta.

Selle käigus oodatakse näiteks vastuseid küsimustele, kui kaua kaitse kestab, kuidas kaitseb vaktsiin immuunpuudulikkusega inimesi, lapsi, rasedaid ning kas see hoiab ära sümptomiteta juhud.

COVID-19 Vaccine Moderna kohta käivad küsimused ja vastused leiab siit.

Toimetas: Triin Raestik

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.