Uudis

mRNA vaktsiinide uuringud: milline on noorte meeste müokardiidi ja perikardiidi tekkerisk?

Pfizer-BioNTechi vaktsiin Comirnaty sisaldab mRNA molekuli, mis toimib rakkudele juhendina ogavalgu valmistamiseks.Foto: Shutterstock

Euroopa Ravimiameti ravimite riskihindamise komitee (PRAC) hindas mRNA-põhiste Pfizeri ja Moderna koroonavaktsiinidega seostatava müokardiidi ja perikardiidi riske kahe Euroopa epidemioloogilise uuringu andmete põhjal.

Üks uuring põhines Prantsusmaa riikliku tervisesüsteemi (Epi-phare) ja teine Põhjamaade registri andmetel. Nende uuringute tulemused kinnitavad müokardiidi ja perikardiidi väga madalat riski.

Andmetest selgus, et müokardiidi tekkerisk pärast vaktsineerimist on kõrgem noortel meestel (vanus alla 30). Müokardiit ning perikardiit on nende vaktsiinide ravimiinfos juba mainitud kui teadmata sagedusega kõrvaltoimed ning PRAC soovitab ravimiteavet nende uute andmete valguses täpsustada, et nende esinemissagedus on väga harv ehk kuni 1 juht 10 000 vaktsiiniannuse kohta.

Müokardiit ja perikardiit võivad tekkida mõne päeva jooksul pärast vaktsineerimist. Teadaolevad juhud tekkisid enamuses kuni 14 päeva jooksul ning sagedamini pärast 2. vaktsiiniannust. 

Prantsuse ja Põhjamaade uuringute põhjal on teada müokardiidi lisajuhtude arv vaktsineeritud noortel meestel võrreldes mittevaktsineeritud noorte meestega.

Pfizeri vaktsiiniga Comirnaty seoses näitas Prantsuse uuring, et 7-päevase vaktsineerimisjärgse perioodi jooksul pärast teist vaktsiiniannust lisandub umbes 0,26 müokardiidi lisajuhtu 10 000 12-29aastase mehe kohta võrreldes mittevaktsineeritutega. Põhjamaade uuringus näidati, et 28 päeva jooksul pärast teist vaktsiiniannust lisandus 0,57 müokardiidi lisajuhtu 10 000 16-24aastate mehe kohta võrreldes mittevaktsineeritutega.

Moderna vaktsiiniga Spikevax seoses näitas Prantsuse uuring, et 7-päevase vaktsineerimisjärgse perioodi jooksul pärast teist vaktsiiniannust lisandub umbes 1,3 müokardiidi lisajuhtu 10 000 12-29aastase mehe kohta võrreldes mittevaktsineeritutega. Põhjamaade uuringus näidati, et 28 päeva jooksul pärast teist vaktsiiniannust lisandus 1,9 müokardiidi lisajuhtu 10 000 16-24aastate mehe kohta võrreldes mittevaktsineeritutega.

Müokardiit ja perikardiit on südame põletikulised seisundid, mille sümptomitena võivad mh esineda õhupuudustunne, südamepekslemine/ebaregulaarne südamerütm, valu rindkeres. Praeguste andmete põhjal on müokardiidi ja perikardiidi kulg vaktsineerimise järgselt sarnane nende seisundite tavapärasele kulule ning paranemine toimub tavaliselt puhkuse või raviga.

Koroonavaktsiinide kasu on endiselt suurem kui võimalikud riskid võttes arvesse COVID-19 haigust ning selle tüsistusi ja vaktsiinide toimet tõsise haiguse ja surmade ärahoidmisel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.