Uudis

Ravimiameti spetsialist: on võimalik, et praegu hinnatavad koroonavaktsiinid ei osutu kasutusele võtmiseks piisavalt tõhusaks ja ohutuks

Ravimiameti bioloogiliste preparaatide osakonna juhataja Triin Suvi sõnul võib juhtuda, et hinnatavad vaktsiinid ei osutu piisavalt tõhusaks, kvaliteetseks või ohutuks.Foto: ekraanikuva

Sotsiaalminister Tanel Kiik avaldas täna arvamust, et esimesed vaktsiinitarned võivad Eestisse jõuda ehk juba selle aasta lõpuks. Kogus on väga väike ja esmajärjekorras vaktsineeritakse tervishoiutöötajad.

“Laiem vaktsineerimine võib parimal juhul alata järgmise aasta esimeses pooles ning see peaks minu hinnangul elanikele tasuta olema,” lausus minister.

Ravimiameti bioloogiliste preparaatide osakonna juhataja Triin Suvi ütles intervjuus Ringvaatele, et praegu on Euroopa ravimiametile hindamiseks esitanud oma arendatavate vaktsiinide kohta andmeid AstraZeneca ja Pfizeri/BioNTech. Ei ole aga välistatud, et neist kummagi arendatav vaktsiin siiski ei osutu kasutusele võtmiseks piisavalt tõhusaks ja ohutuks.

Suvi selgitas, et Euroopa ravimiamet aitab tootjal andmed üle vaadata ja hinnata. “Ravimiarenduses on etapid – kõigepealt arendatakse ravim, siis testitakse loomadel ja siis inimestel. Aga praegu on kõikidel arendajatel inimuuringud alles pooleli. Tavaliselt on müügiloa taotluse sisseandmise ajaks kõik uuringud lõpetatud ja antakse üle mahukas pakett. Aga praegu antakse juba ette neid andmeid jupiviisiliselt, et seda protseduuri kiirendada,” rääkis Suvi.

Tema sõnul on võimalik, et ükski hindamiseks esitatud vaktsiinidest ei osutu piisavalt tõhusaks, ohutuks ja kvaliteetseks ja selle välja selgitamiseks hindamisprotseduur ongi.

“Euroopa ravimiametis on suur töörühm, kus on väga targad inimesed, kes võtavad vaktsiini üksipulgi lahti ja hindavad iga aspekti. Nii et on võimalik, et ta mingis aspektis kukub läbi,” selgitas ravimiameti spetsialist.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.