Segane lugu: riik seab Eestisse saabunud suure maskipartii ehtsuse kahtluse alla

MaskidFoto: shutterstock

Tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet (TTJA) kahtlustab, et ravimihulgimüüja Magnumi kaudu Eestisse saabunud kaitsemaskid ei pruugi olla nõutavate sertifikaatidega ega üldse õige kaubaga.

TTJA hinnangul on alust arvata, et firmade Magnum ja Semetron tarnitud kaitsemaskidega kaasas olnud Poola labori sertifikaadid ei vasta tegelikkusele, kaubaga oli ka muid probleeme.

Teemat esimesena kajastanud Delfile edastas Magnum nüüd siiski ka uue, Hiinast tulnud sertifikaadidokumendi, mis on väljastatud 2. aprillil ja kinnitab, et tooted tõepoolest on Poola labori sertifikaadiga ja lubatud kvaliteediga.

Milles asi?

TTJA kommunikatsiooniekspert Anne-Mai Helemäe rääkis, et kolmandates riikidest Euroopa Liitu sisenev kaup läbib alati tollikontrolli: ametnik vaatab kauba üle ja kui ta leiab, et toodete osas on vaja pädeva asutuse hinnangut, siis saadetakse neile tolliteatis.

“Seekord maskide kohta TTJA tavapärast tolliteatist ei saanud, kuid võtsime logistikafirma päringu peale ennetavalt ettevõttega ise ühendust. Kuna Magnumi tarnitud tootel olevast märgistusest ei olnud võimalik teha kaitseomaduste kohta ühtegi järeldust, küsisime ettevõtjalt täiendavalt, mis tootega on täpsemalt tegemist ja millised on kaitseomadused,” rääkis ta.

Dokumendid olid segased

TTJA sai maskide dokumendid, sh Poola labori sertifikaadi ja katsearuanded. Dokumente analüüsides selgus mitmeid segaseid asjaolusid. Näiteks oli kirjas, et tegemist on kirurgiliste maskidega, ent lähemal uurimisel tuli ilmsiks, et tegemist on FFP1 kategooria kaitsemaskiga, rääkis Helemäe.

FFP1 puhul on tegemist isikukaitsevahendiga. Iga isikukaitsevahend on tehtud mingi kindla eesmärgiga ning omab kindlat kaitset. FFP1 kategooria kaitsemask kaitseb õhusaaste ja tolmuosakeste eest. Küll aga ei kaitse see viiruse eest nii, nagu teeb seda meditsiiniline või kirurgiline mask.

“FFP1 sobib tavainimestele kasutamiseks, aga meditsiinisektoris, kus on lähikokkupuude nakatunutega vältimatu, see mask ei sobi. FFP1 mask ei ole küll mõeldud kinni pidama viiruseosakesi, kuid aitab ikkagi vähendada nakkuse levikut,” rääkis TTJA kommunikatsiooniekspert.

Veelgi enam, hetkel on ametil Helemäe sõnul põhjust kahtlustada, et toodetega kaasas olnud Poola labori sertifikaadid ei vasta tegelikkusele.

“Nimelt sellist sertifikaati Poola labori kodulehel väljas ei ole ning seal on kirjas, et kõik ajavahemikul 1-26. märts 2020 väljastatud vabatahtlikud sertifikaadid, mis hõlmavad Covid-19 seotud tooted on tühistatud. Täpsemad asjaolud on praegu uurimisel,” rääkis ta.

Maskid on turule lubatud

Siiski ütles TTJA kommunikatsiooniekspert, et toode on sellest hoolimata turule lubatud nõudega, et see tuleb ümber märgistada ning ostjale antakse kaasa paberkandjal info.

“Praegusel hetkel on kõige tähtsam inimeste tervis ja haiguse ennetamine, seega on ääretult oluline, et inimesed teaksid, millist maski nad ostavad ning kuidas neid tuleb kasutada,” rõhutas ta.

Mask ei asenda teisi piiranguid, see on lisa-abinõu, kui on vajadus minna kohta, kus on teised inimesed. Maski kandmine aitab kaasa viiruse leviku vähendamisele eelkõige avalikes ruumides nagu näiteks pood, apteek, meditsiiniasutused, ühistransport ja nii edasi. Maski ei ole üldjuhul tema sõnul vaja kanda kodus ja õues.

“Ent ükskõik milline on mask või ükskõik kui tõhus on maski filtreerimisvõime, muutub see vähetähtsaks kui seda ei kasutata koos teiste ennetavate meetmetega, eelkõige lähikontakti vältimine, regulaarne käte hügieen, näo katsumise vältimine ja kodus püsimine,” ütles Helemäe.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.