Tasub teada: sarnaselt toidukaupadega on ka maskidel säilivustähtaeg

Koroonaviiruse pandeemia ajal on nii Eestis kui ka mujal riikides palju arutletud selle üle, miks ei oldud lattu varutud suurtes kogustes isikukaitsevahendeid nagu maske.

Selgub, et sel on väga loogiline ja lihtne põhjus – sarnaselt toidukaupadega on ka isikukaitsevahenditel säilivustähtaeg.

See kehtib nii meditsiiniliste isikukaitsevahendite puhul, mida kasutatakse tervishoiuasutustes, kui ka apteekides müüdavate puhul.

Olulised niiskus ja temperatuur

Tavatarbijale suunatud isikukaitsevahendite üle teostab järelevalvet tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet, mille kommunikatsioonieksperdi Anne-Mai Helemäe kinnitusel on tavatarbijale suunatud isikukaitsevahendeid lubatud kasutada ka säilivusaja ületamise järgselt, kuid siis peab arvestama, et kaitseomadused hakkavad järk-järgult halvenema.

“Isikukaitsevahenditel on säilimisaeg, mille jooksul õigete säilitamistingimuste järgimisel tagab tootja nende kaitseomaduse säilimise. Säilimisaeg ja säilitamistingimused on toodud kas tootel, toote pakendil või kasutusjuhendis. Säilivusaeg sõltub eelkõige toote valmistamiseks kasutatud materjalidest ning ka pakendamisest. Säilitamistingimuste puhul on kaks olulist tegurit – niiskus ja temperatuur,” ütles Helemäe.

Näiteks liiga kõrge või liiga madal temperatuur võib Helemäe sõnul kahjustada materjali ning isikukaitsevahend ei täida oma eesmärki.

“Kui säilivusaeg on ületatud, siis kaitseomadused hakkavad järk-järgult halvenema. Mis tähendab, et neid võib kasutada, lihtsalt tuleb teadlik olla võimalikust kaitseomaduste vähenemisest. Erilist hävitamist kasutamata isikukaitsevahendid ei vaja ning need võib visata prügikasti,” lisas ta.

Piiratud rahastus tervishoius on päädinud vähese isikukaitsevahendite varuga

Terviseameti nakkushaiguste seire ja epideemiatõrje osakonna peaspetsialist Andras Banyaszi kinnitusel on meditsiinilistel isikukaitsevahenditel säilivustähtaeg üldjuhul neli kuni viis aastat.

“Iga tootja määrab ise oma toodetele kõlblikkusaja. Kuni kõlblikkusaja lõpuni tootja n-ö garanteerib kaitsevahendi efektiivsust. Pärast säilivusaja ületamist võib hakata vahendi kaitseefektiivsus langema,” lisas Banyasz.

Hallituse tekkimise vältimiseks lattu varutud isikukaitsevahendite puhul peab ruum, kus neid ladustatakse, olema kuiv, seal peab olema tagatud toatemperatuur, ruum peab olema hästi õhutatud ning isikukaitsevahendeid peab kaitsma otsese valguse eest.

Banyaszi kinnitusel on säilivustähtaeg üks põhjustest, miks ei oldud ei Eestis ega mujal maailmas meditsiinilisi isikukaitsevahendeid suurtes kogustes varutud.

“Kui isikukaitsevahendeid ei kasutata ära, siis 4-5 aasta pärast tuleb need kõik piltlikult öeldes ära visata. See on suur majanduslik kulu. Peamine põhjus, miks isikukaitsevahendite varu ei ole piisav epideemilisteks olukordadeks on see, et tervishoiuvaru rahastus on olnud piiratud ning eelkõige on püütud hoida kõige kriitilisemaid varusid,” ütles Banyasz.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.